Hiszpania: beatyfikacja 60 męczenników za wiarę

Kolejni męczennicy za wiarę z okresu hiszpańskiej wojny domowej zostali dziś wyniesieni do chwały ołtarza. Uroczystości beatyfikacyjnej 60 członków rodziny wincentyńskiej przewodniczył w Madrycie ks. kard. Angelo Amato.

Dzisiejsza kanonizacja, która miała miejsce w madryckiej hali Vistalegre Arena, odbyła się w ramach obchodów 400-lecia Rodziny Wincentyńskiej.

Wśród męczenników jest 29 kapłanów, 16 braci zakonnych, siostry zakonne oraz świeccy. Wszyscy zginęli za wiarę, niekiedy po okrutnych torturach, podczas prześladowania religijnego, jakie miało miejsce podczas hiszpańskiej wojny domowej. Większość z nich zginęła w Madrycie, gdzie byli związani z bazyliką Cudownego Medalika „La Milagrosa”. Pozostali w Katalonii, Walencji

i Murcji. W uroczystości beatyfikacyjnej wzięły udział rodziny męczenników.

– Mojego ojca republikanie zabili w dzień Matki Bożej od Cudownego Medalika (27.11) 1936 r. – wspomina 81-letnia dzisiaj Gloria.

Jej ojciec należał do nocnej adoracji i był kawalerem Cudownego Medalika.

– Każdego dnia wychodził o szóstej rano na Mszę św. i nie wyobrażał sobie dnia bez przyjęcia Komunii Świętej. Był człowiekiem prostym, ale o głębokiej i intensywnej pobożności. To dzięki dobremu wpływowi mojej matki, z którą ożenił się w 1927 r. i miał czworo dzieci (…). Po śmierci mojego ojca sąsiadki z dzielnicy krzyczały do mojej matki: „To ją trzeba było zabić” – mówi Gloria i podkreśla, że w domu zawsze modlili się za zabójcę jej ojca.

Bogaty program beatyfikacyjny przewiduje m. in. nawiedzenie miejsc śmierci,

Drogę Krzyżową, film o męczennikach oraz koncerty muzyki religijnej. Mszę św. dziękczynną odprawi jutro w katedrze Almudena ks. kard. Carlos Osoro.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl