Hiszpania. Pożary lasów w Galicji; spłonęło ponad 5 tys. hektarów

Hiszpańscy strażacy gasili w piątek 15 pożarów lasów w Galicji na północnym zachodzie kraju. Według władz w ciągu pięciu dni spłonęło łącznie ok. 5,7 tys. hektarów ziemi. Jak podała policja, pożary najprawdopodobniej wywołano celowo.

Od kilku dni w hiszpańskim regionie Galicja pożary rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany. Pięć z piętnastu pożarów nabierało na sile jeszcze w piątek rano, z czego cztery zagrażają miejscom zamieszkanym przez ludzi. Pozostałych 10 pożarów nie zostało jeszcze ugaszonych, ale są już opanowane przez strażaków.

Według miejscowych władz na razie jest za wcześnie, by mówić o przyczynach pożarów. Poinformowano jednak, że w jednej miejscowości prowincji Ourense znaleziono przedmioty mogące świadczyć o chęci wywołania ognia, m.in. materiały łatwopalne i zapalniczkę.

Cytowany przez AFP przedstawiciel władz lokalnych zwrócił uwagę, że w miejscowości Arbo w prowincji Pontevedra pięć ognisk pojawiło się jedno po drugim; w sumie spłonęło tam 1,5 tys. hektarów. Zdaniem rozmówcy agencji może to świadczyć o tym, że doszło do podpaleń.

Zaniepokojenie pożarami wyraziły miejscowe przedsiębiorstwa sektora drzewnego; ich przedstawiciele potępili wywoływanie pożarów i niszczenie regionu, który jest „leśnym rezerwatem Hiszpanii”. Związek tych przedsiębiorstw zapowiedział w czwartkowym komunikacie „zerową tolerancję względem podpalaczy”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl