Hiszpania: święto Matki Bożej Pilar

Hiszpania obchodzi dzisiaj święto Matki Bożej Pilar. Do Jej sanktuarium w Saragossie przybyło wielu pielgrzymów z kraju i z zagranicy. 12 października jest też świętem narodowym zwanym „Día de la Hispanidad”. Pod innymi nazwami obchodzone jest również w krajach Ameryki Łacińskiej.

Figura Matki Bożej Pilar jest najbardziej znana i czczona w całej Hiszpanii, a Jej sanktuarium w Saragossie nawiedzają pielgrzymi z całego świata. Według tradycji, do tego regionu przybył św. Jakub, aby głosić Ewangelię miejscowej ludności. Kiedy jego wysiłki nie przynosiły owoców, poczuł zniechęcenie. 2 stycznia 40 r. ukazała się mu Maryja na kolumnie (po hiszpańsku *pilar*) i dodała otuchy do dalszej misji. Na miejscu objawienia wzniesiono najpierw małą kaplicę, która z biegiem czasu została zastąpiona wspaniałą bazyliką.

Ważnym momentem w szerzeniu kultu Matki Bożej Pilar było odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Stało się to właśnie 12 października 1492 r. Od tej chwili rozpoczęło się „spotkanie dwóch światów”, które na zawsze zmieniło życie Europejczyków i ludów Ameryki. Matka Boża Pilar była czczona we wszystkich hiszpańskich koloniach. 12 października jest obecnie także świętem narodowym Hiszpanii.

Warto zaznaczyć, że tytuł Królowej Hiszpanii i Świata Hiszpańskiego („Hispanidad”) nosi Matka Boża Guadalupe, której sanktuarium znajduje się w hiszpańskiej Ekstremadurze.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl