Beatyfikacja H. Chrzanowskiej – współpracownicy św. Jana Pawła II i pielęgniarki z Krakowa – 28 kwietnia

28 kwietnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej – pielęgniarki z Krakowa, współpracownicy św. Jana Pawła II, prekursorki pielęgniarstwa domowego w Polsce. Uroczystościom będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ks. kard. Angelo Amato.

Hanna Chrzanowska – wyjątkowa pielęgniarka z Krakowa, kobieta o wielkim sercu. Zawsze uśmiechnięta. Opiekowała się ludźmi obłożnie chorymi w domach, często biednymi i samotnymi. Jako pierwsza w Polsce zabierała ich na kilkudniowe wyjazdy poza miasto. Była nauczycielką wielu pokoleń pielęgniarek i położnych.  Jak sama mawiała „moja praca to nie tylko mój zawód, ale – powołanie.”

– Na pierwszą praktykę w pielęgniarstwie domowym wprowadzała mnie osobiście pani Hanna. Byłam w kilku domach chorych, była ze mną i instruowała mnie. Pamiętam, że po raz pierwszy robiłyśmy opatrunek u żony Chińczyka, który się „zaplątał” w Krakowie po wojnie, gdzieś na poddaszu. Pani Hanna w niesamowitych miejscach znajdowała tych chorych – zaznacza Helena Matoga, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym.

Hanna Chrzanowska w czasie wojny poświęciła się opiece nad uchodźcami, więźniami i osobami przesiedlonymi. Szczególną troską otaczała osierocone dzieci – w tym dzieci żydowskie – poszukując dla nich rodzin zastępczych. Idąc za głosem wewnętrznego natchnienia, postanowiła zorganizować dla chorych opartą o struktury kościelne i niezależną od niewydolnej państwowej służby zdrowia, fachową pomoc pielęgniarską.

Metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski, ufa w orędownictwo nowej sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej, która będzie patronowała dalszej batalii o to, by każdy człowiek poczęty miał w pełni zagwarantowane w Polsce prawo do życia i dalszej opieki.

– Będzie to wielka uroczystość dla nas, dla Polski, także obecnie, kiedy toczy się, jak państwo doskonale wiedzą, batalia o życie nienarodzonych dzieci, o których przypuszcza się, bo to nigdy pewności nie ma, że są zagrożone w swoim zdrowiu i dalszym rozwoju. To, co się działo w Sejmie w sprawie procedowania spraw związanych z tzw. aborcją eugeniczną, jest tego najlepszym potwierdzeniem – mówi ks. abp Marek Jędraszewski.

Proces beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej otworzył w 1998 roku w Krakowie ks. kard. Franciszek Macharski. Podstawą do beatyfikacji było uznanie cudu uzdrowienia mieszkanki Krakowa z 2001 roku za przyczyną służebnicy Bożej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl