fot. PAP/EPA

Pożar w prowincji Avila w Hiszpanii strawił ponad 12 tys. ha lasów, najwięcej w tym roku

Pożar, który w sobotę wybuchł w prowincji Avila w środkowej Hiszpanii, strawił już ponad 12 tys. hektarów lasów. Według służby obrony cywilnej to największy obszar, jaki spłonął w kraju w tym roku.

Służby meteorologiczne podały w poniedziałek, że dym z pożaru wyczuwalny jest na granicy hiszpańsko-francuskiej, gdyż przemieścił się w niedzielę w kierunku Pirenejów.

Z szacunków hiszpańskiej obrony cywilnej wynika, że od sobotniego popołudnia z pożarem, który wybuchł w miejscowości Navalacruz, walczy ponad 1000 strażaków i wolontariuszy wspieranych przez wojsko.

W związku z zagrożeniem przez żywioł konieczna była ewakuacja ponad 1000 mieszkańców.

Cytowani przez portal 20 Minutos specjaliści twierdzą, że ponad 12 tys. hektarów, jakie dotychczas spłonęły w Avili, to jedynie niewielka część zagrożonych ogniem terenów leśnych. Wskazali, że w poniedziałek po południu ogień zagrażał już bezpośrednio 20 tys. hektarów tego typu obszarów w środkowej części kraju.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że ogień w Navalacruz był efektem awarii samochodu, który z nieznanych przyczyn stanął w płomieniach. Z powodu dużego wysuszenia ściółki wskutek panujących w Hiszpanii upałów, a także silnych podmuchów wiatru ogień bardzo szybko się rozprzestrzenił.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl