Tysiąc migrantów próbowało wtargnąć na terytorium Hiszpanii

Około 1,1 tys. migrantów podjęło w niedzielę próbę sforsowania granicy hiszpańsko-marokańskiej, aby dostać się do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. W starciach, do których doszło, jeden policjant stracił oko. Dwóch rannych migrantów jest w szpitalu.

Jak poinformowała prefektura Ceuty, większość migrantów, którzy próbowali wtargnąć na terytorium Hiszpanii, pochodziła z krajów Afryki subsaharyjskiej. Według cytowanego przez AFP komunikatu, próbowali oni pokonać ogrodzenie sześciometrowej wysokości, wyposażone w rozbudowany system monitoringu, „w sposób niezwykle brutalny i zorganizowany”. Doszło do tego ok. godz. 4.00 nad ranem.

Powołując się na prefekturę, AFP przekazała, że żaden z migrantów nie zdołał przedostać się na drugą stronę podwójnego ogrodzenia z metalowej siatki, poza dwoma migrantami, którzy zostali poważnie ranni i przewiezieni do szpitala w Ceucie.

Natomiast setka migrantów zdołała wspiąć się na zewnętrzne ogrodzenie i pozostała tam przez kilka godzin.

AFP pisze, że migranci atakowali interweniujące marokańskie siły bezpieczeństwa oraz hiszpańskich policjantów metalowymi prętami i dużymi kamieniami, mieli także nożyce do cięcia siatki. Rannych zostało pięciu funkcjonariuszy po stronie Hiszpanii, z których jeden stracił oko, i ok. 50 marokańskich funkcjonariuszy.

Do poważnych prób forsowania marokańsko-hiszpańskiej granicy w Ceucie dochodzi średnio raz na kwartał. 31 października ub. roku ogrodzenie usiłowało sforsować ok. 500 osób, z których prawie 200 udało się dostać do Ceuty. Większość ludzi, którym udaje się wedrzeć do enklawy, jest jeszcze w pobliżu granicy zatrzymywana przez policję i kierowana do znajdującego się tam obozu dla nielegalnych imigrantów, tzw. CETI.

Ogrodzenie graniczne w Ceucie jest jednym z najbardziej nowoczesnych na świecie. Wyposażono je m.in. w rozbudowany system monitoringu, technologii nocnej obserwacji, a także zakopanych pod ziemią czujników przekazujących do centrali służby granicznej dźwięki i rejestrujących ruchy osób przemieszczających się w pasie przygranicznym.

Hiszpańskie władze informują, że znacznie zwiększyła się liczba migrantów próbujących przedostać się nielegalnie także do Melilli, drugiej enklawy Hiszpanii w Afryce Północnej. Granice Ceuty i Melilli to jedyne lądowe granice Unii Europejskiej z Afryką.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl