fot. pixabay.com

Nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego ws. deklaracji anty-LGBT

Małopolscy Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą znowelizować, a nie unieważnić deklarację, której celem jest ochrona i działanie na rzecz rodziny w dobie kryzysu. Dzięki temu chcemy uniknąć nieporozumień językowych i kontrowersji – poinformował prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, w rozmowie dla Radia Maryja.

W lipcu br. Komisja Europejska zażądała od władz małopolski, by unieważniły deklarację anty-LGBT. Unijna instytucja zagroziła jednocześnie, że w przypadku niezlikwidowania dokumentu, fundusze europejskie przewidziane na lata 2021-2027 zostaną zamrożone. W konsekwencji województwo małopolskie może stracić ok. 2,5 mld euro.

Prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący małopolskiego sejmiku, podkreślił, że w ustawie nie chodzi o dyskryminację osób LGBT, lecz o ochronę polskich rodzin oraz sprzeciw wobec ideologii gender.

– Radni większością stwierdzili, że propagowanie ideologii LGBT jest szkodliwe dla rodziny, za którą czujemy się odpowiedzialni. Uważam, że problem tkwi w nieporozumieniu językowym, ponieważ mówi się „przeciw LGBT”. Użyliśmy nietrafnego sformułowania „ideologia LGBT”, a powinno się mówić „ideologia gender”. Uważamy ją za neomarksistowską i lewacką, w związku z tym promowanie tej ideologii jest nie do przyjęcia –  powiedział prof. Jan Tadeusz Duda.

Platforma Obywatelska zgłosiła projekt nowej deklaracji. Ponadto złożyła wniosek o likwidację deklaracji anty-LGBT.

– Moje stanowisko oraz większości radnych jest takie, byśmy znowelizowali tamtą deklarację. Dzięki temu chcemy uniknąć nieporozumień językowych i kontrowersji. Podstawą tej deklaracji jest wsparcie dla rodziny w kryzysie, dlatego nie możemy z niej zrezygnować – poinformował rozmówca Redakcji Informacyjnej Radia Maryja.

Sprawa deklaracji anty-LGBT zostanie poruszona 17 sierpnia 2021 roku podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku małopolskiego, którą zainicjowali radni Koalicji Obywatelskiej.

– Chodzi o to, by samorząd nie musiał finansować akcji t.j. wczesna seksualizacja dzieci w edukacji szkolnej i to bez wiedzy rodziców. Nie możemy zgodzić się na coś takiego. Ponadto chcemy wspierać rodziny poprzez poradnictwo i udzielanie informacji na temat różnych zagrożeń – wyjaśnił.

Przewodniczący małopolskiego sejmiku zwrócił uwagę, że uchwała nie łamie warunków przyznawania środków dla województwa, dlatego radni Prawa i Sprawiedliwości będą dążyć do nowelizacji, a nie likwidacji deklaracji, czego oczekują politycy opozycji.

– Będę dążył do tego, byśmy przez nowelizację utworzyli nową wspólną deklarację – dodał prof. Jan Tadeusz Duda.

Radny PiS podkreślił, że groźby ze strony Komisji Europejskiej nie są oficjalnym stanowiskiem, lecz formą szantażu, by wymóc na Polsce zmiany pod dyktando Unii.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl