fot. Autorstwa Ingo Mehling - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37545223

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej

Uroczystość Wniebowzięcia Maryi jest jednym z najbardziej popularnych świąt w Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej. W wielu miejscowościach i przy zachowaniu przepisów sanitarnych odbyły się tradycyjne procesje.

W Hiszpanii wiele miejscowości i parafii obchodzi dzisiaj swoje święto patronalne, szczególnie w regionie Walencji. Matka Boża „Królów” jest patronką Sewilli, „Caridad” – diecezji Asidonia-Jerez, „Asunción” – miejscowości Serradilla koło Cáceres.

W Elche, przy zachowaniu przepisów sanitarnych, w miejscowej bazylice odbyło się tzw. Misteri d’Elx – średniowieczne przedstawienie liryczno-muzyczne opowiadające o zaśnięciu i wniebowzięciu Matki Bożej.

W Madrycie trwa popularne i bardzo kastylijskie święto Matki Bożej „Paloma”, która jest nieoficjalną patronką stolicy Hiszpanii. W tym roku celebracje mają szczególny charakter. W styczniu br. wybuch gazu zniszczył budynki parafialne. Zginęły cztery osoby, w tym jeden z wikariuszy.

„Matce Bożej zawdzięczamy życie ja i dwaj kapłani, którzy byli w chwili wybuchu” – podkreśla ks. Gabriel, proboszcz parafii.

Z Hiszpanii maryjna pobożność przeszła do Ameryki Południowej. Matka Boża Wniebowzięta jest patronką stolicy Paragwaju – Asunción. Jej początki sięgają 15 sierpnia 1537 r. Asunción po hiszpańsku znaczy wniebowzięcie. Jest też patronką stolicy Gwatemali. W Ameryce Łacińskiej organizowane są barwne procesje, targi oraz popularne zabawy ludowe. Tradycje religijne łączą się z lokalnymi zwyczajami.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt/radiomaryja.pl

drukuj