fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Blanca Paloma w Almonte

Słynna figura Matki Bożej Paloma Blanca w Rocío opuściła dzisiaj swoje sanktuarium, aby nawiedzić miejscowość Almonte. Tzw. venida, czyli przybycie ma miejsce co siedem lat i upamiętnia dziękczynienie mieszkańców za uwolnienie się od wojsk napeolońskich. Decyzją Stolicy Apostolskiej jest to również Rok Jubileuszowy dla Almonte.

W 1813 r. mieszkańcy Almonte po uwolnieniu się z zagrożenia, jakim były wojska francuskie udali się do sanktuarium Matki Bożej w Rocío z podziękowaniem. Na miejsce przybyli o świcie 19 sierpnia. Od tego czasu co siedem lat figura Matki Bożej Paloma Blanca przybywa do Almonte, gdzie zostaje przez dziewięć miesięcy. Dzisiaj rano uroczystą Mszę św. w sanktuarium w Rocío odprawił ks. bp José Villaplana. Po niej miał miejsce tradycyjny tzw. “skok na kratę”, aby wziąć figurę Maryi na barki i nieść ją w procesji do Almonte. Szacuje się, że na miejsce dotrze we wtorek o świcie. Ulice Almonte mieszkańcy ozdobili białymi kwiatami.

Stolica Apostolska postanowiła, że Venida będzie Rokiem Jubileuszowym. Z tej okazji w 2005 r. do Almonte przybyło 750 tys. pielgrzymów, siedem lat później było ich o 25 proc. więcej.

“Dzięki Rokowi Jubileuszowemu do Almonte przyjeżdża bardzo dużo osób. Naszym zadaniem jest wyjaśnić im sens tej tradycji i jej historię, ale przede wszystkim pokazać szczególny związek Maryi z naszą miejscowością” – mówi Santiago Padilla, który stoi na czele Bractwa Matki Bożej Rocío w Almonte.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl