Hiszpania: zatrzymano sześć osób podejrzanych o związki z IS

W rezultacie wspólnej akcji hiszpańskich, brytyjskich i niemieckich służb bezpieczeństwa zatrzymano sześć osób podejrzanych o związki z tzw. Państwem Islamskim. Jest wśród nich imam poszukiwany przez władze kilku krajów – poinformowało dziś hiszpańskie MSW.

Zatrzymani produkowali i rozpowszechniali materiały wideo o agresywnej treści i organizowali potajemne cotygodniowe spotkania w celu werbowania młodych osób do udziału w walkach w Syrii – oświadczyło MSW Hiszpanii. Nie podano ich nazwisk ani przynależności państwowej.

Cztery osoby zatrzymano na Majorce, gdzie – według policji – znajdowała się komórka terrorystyczna. W Niemczech zatrzymano jedną osobę, która pomagała przy produkcji propagandowych materiałów wideo. Z kolei 44-letniego radykalnego imama ujęto w Birmingham.

Hiszpański resort spraw wewnętrznych oświadczył, że w ramach komórki przestępczej odbywały się regularne spotkania, podczas których werbowano nowych członków i aktywnie promowano działania zbrojne tzw. Państwa Islamskiego.

Policja poinformowała, że śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w 2015 r., kiedy wykryto materiały wideo udostępniane przez imama, na których udokumentowano rekrutowanie, indoktrynację i wysłanie młodego muzułmanina mieszkającego w Hiszpanii do Syrii. Zdaniem policji imam przyjechał na Majorkę, aby założyć terrorystyczną komórkę i zostać jej duchowym przywódcą.

Służby bezpieczeństwa wiedziały, że imam werbował bojowników i zbierał fundusze dla IS, lecz stosowane przez niego środki ostrożności m.in. stałe zmiany adresu utrudniały jego zatrzymanie.

Akcja antyterrorystyczna została zorganizowana przez hiszpańską policję wraz z niemieckimi i brytyjskimi służbami przy wsparciu Europolu, biura międzynarodowej współpracy sądowej Eurojust oraz Sirene – organu odpowiedzialnego za wymianę informacji między krajowymi służbami w ramach systemu informacyjnego strefy Schengen.

Od 2015 r., kiedy MSW Hiszpanii ogłosiło czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego, hiszpańska policja zatrzymała ok. 170 osób powiązanych z komórkami terrorystycznymi.

PAP/RIRM

drukuj