Wniebowzięcie Matki Bożej  w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej

W Hiszpanii tajemnica wniebowzięcia Matki Bożej była czczona na długo przed ogłoszeniem dogmatu. Obecna była m. in. w malarstwie, literaturze i muzyce. Z Hiszpanii przeszła do Ameryki Łacińskiej.

Matka Boża Wniebowzięta jest patronką wielu kościołów i parafii w Hiszpanii, szczególnie w regionie Walencji. W bazylice w Elche koło Alicante przedstawiany jest dzisiaj średniowieczny dramat religijny ukazujący zaśnięcie i wniebowzięcie Maryi. Misteri d’Elx cieszyło się tak wielkim uznaniem, że w 1632 r. papież Urban VIII w specjalnej bulli zezwolił, aby rozgrywało się wewnątrz świątyni. Zakaz sztuk teatralnych w kościołach wprowadził wcześniej Sobór Trydencki. Misteri d’Elx jest niematerianym dziedzictwem ludzkości (Unesco 2001).

Także do miejscowości Serradilla koło Cáceres przybywa dzisiaj wielu pielgrzymów. Znajduje się tutaj – pochodząca z 1749 r. – piękna rzeźba ukazująca Wniebowzięcie Maryi w otoczeniu dziesięciu małych cherubinów. Z tego powodu nazywana jest też Matką Bożą Dzieci. Maryja przybrana jest w bogato zdobioną szatę, typową dla kobiet z regionu. Na Wyspach Kanaryjskich Maryja czczona jest dzisiaj pod wezwaniem Matki Bożej Candelaria, a w Madrycie – La Paloma. Bez wątpienia dzisiejsze święto było i jest nadal jednym z najbardziej popularnych w Królestwie Hiszpanii.

Kult Wniebowziętej w Ameryce Łacińskiej sięga początków ewangelizacji. Niezwykle uroczysty charakter ma dzisiejsze święto w miejscowości Cutervo w Peru. Miasto powstało w 1560 r. Już dwa lata później przybyła do niego figura Matki Bożej Wniebowziętej, która stała się patronką regionu. Jej święto jest “pierwszym i jednym z najstarszych w całej Ameryce Łacińskiej, obok Vilque i Guadalupe w Meksyku”, twierdzą mieszkańcy. Początków epoki kolonialnej sięga również kult maryjny w Paragwaju. Jego stolica powstała 15 sierpnia 1537 r. i stąd jej nazwa: Asunción po hiszpańsku znaczy wniebowzięcie. Matka Boża Wniebowzięta jest patronką kraju. Jest również patronką stolicy Gwatemali. W mieście León w Nikaragui dzisiaj w nocy miało miejsce tzw. “wołanie pokutne”. Mieszkańcy wychodzą tłumnie na ulice, odwiedzają ołtarze przygotowane na placach i przed domami wołając: “Co jest przyczyną tak wielkiej radości?” W odpowiedzi pada: “Wniebowzięcie Maryi!” Ku radości dzieci wszyscy dzielą się przy tym tradycyjnymi słodyczami.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj