fot. flickr.com

Hiszpania: Wzrasta liczba muzułmanów

W Hiszpanii jest już blisko dwa miliony muzułmanów. Najwięcej wyznawców islamu  mieszka we wschodnich i południowych prowincjach.  Niemal co drugi mieszkający w Hiszpanii muzułmanin jest obywatelem tego kraju.

W Hiszpanii mieszka rekordowa w historii tego kraju liczba muzułmanów, blisko 2 mln – wynika z danych Związku Muzułmańskich Wspólnot Hiszpanii.  Od 2013 r. ich liczba zwiększyła się o ok. 300 tysięcy.  Przeważają osoby pochodzące z Maroka, bądź potomkowie marokańskich imigrantów.

Populacja muzułmanów rośnie szybko w prowincjach na północy Hiszpanii, gdzie dotychczas mieszkało stosunkowo niewielu wyznawców islamu. W prowincji Guipuzcoa w Kraju Basków grono wyznawców islamu powiększyło się od 2012 r. o blisko 80 proc. Z kolei w Lugo i La Kroni, w północno-zachodniej części kraju, nastąpił w tym czasie wzrost o 30 proc.

Wraz z masowym przyznawaniem przez Madryt obywatelstwa hiszpańskiego imigrantom z krajów Afryki Północnej, głównie Maroka, w ostatnich latach przybywa obywateli Hiszpanii będących muzułmanami.  43 proc. muzułmanów zamieszkujących dziś ten kraj posiada już hiszpańskie obywatelstwo. W 2012 r. paszport Hiszpanii miało zaledwie 31 proc. tamtejszych wyznawców islamu. Wspólnoty muzułmańskie zarejestrowały w Hiszpanii już 1630 różnego rodzaju organizacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj