fot. flickr.com

Hiszpania: śledztwo ws. rosyjskich szpiegów mających destabilizować Katalonię

Hiszpański sąd Audiencia Nacional w Madrycie wszczął śledztwo w sprawie grupy obywateli Rosji, którzy mieli podejmować działania destabilizujące sytuację w Katalonii. Z dochodzenia wynika, że są oni członkami elitarnej grupy rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU).

Jak poinformował w czwartek madrycki dziennik „El Pais”, sędzia, który wszczął śledztwo, nadał mu klauzulę tajności. Według gazety sprawą zajmują się eksperci od walki z terroryzmem, wchodzący w skład struktur hiszpańskiej policji krajowej (Policia Nacional).

„Śledztwo skupia się na elitarnej rosyjskiej grupie wojskowej, nazywanej Jednostką 29155, którą służby wywiadowcze różnych państw wiążą z prawdopodobnymi działaniami służącymi destabilizacji Europy” – napisał „El Pais”.

Gazeta, powołując się na źródła w policji oraz w wymiarze sprawiedliwości Hiszpanii, wskazuje, że prowadzone w Madrycie śledztwo koncentruje się na zarzutach wobec rosyjskich szpiegów o działania służące destabilizacji Katalonii.

W trakcie śledztwa sprawdzane są związki między agentami rosyjskiego wywiadu a założoną w 2019 r. wewnątrz separatystycznych Komitetów Obrony Republiki (CDR) jednostką o nazwie Zespół Działań Taktycznych (ERT). Dziewięciu członków tej nieznanej wcześniej struktury zostało we wrześniu br. aresztowanych na terenie Katalonii.

Ujętym separatystom postawiono m.in. zarzuty przynależności do organizacji o charakterze terrorystycznym. W domach zatrzymanych Katalończyków znaleziono duże ilości substancji służących do przygotowywania ładunków wybuchowych.

Aktywiści radykalnego CDR byli odpowiedzialni za zamieszki w Katalonii, które wybuchły 14 października 2019 r. po skazaniu dziewięciu separatystów na 9-13 lat więzienia za organizację regionalnego referendum niepodległościowego w 2017 r.

Według hiszpańskich mediów, w okresie referendum w Katalonii osoby i instytucje powiązane z Kremlem zwiększyły o 2000 proc. liczbę informacji o tym plebiscycie w mediach społecznościowych, manipulując światową opinią publiczną.

W tygodniu poprzedzającym katalońskie referendum władze w Madrycie zamknęły ponad 140 różnych stron internetowych, które go dotyczyły. Po kilku dniach wiele z nich pojawiło się ponownie na innych serwerach. Według hiszpańskich służb bezpieczeństwa, ich operatorami w wielu przypadkach byli hakerzy z Rosji oraz „państw znajdujących się w orbicie Moskwy”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl