fot. flickr.com

Dzień Życia Zakonnego w Hiszpanii

„Ojcze nasz. Życie konsekrowane obecnością Bożej miłości”. Pod takim hasłem Kościół w Hiszpanii obchodzi dzień życia zakonnego. Ponad 40 tys. osób zakonnych żyje i pracuje w tym kraju.

„Hasło wybrane w tym roku na Dzień Życia Zakonnego wyraża pewien stały element w różnych charyzmatach i w powołaniu każdego z nas: wezwanie i pragnienie, aby uobecnić miłość Boga. Doświadczamy jej w naszym życiu jako zbawienie, miłosierdzie, dobra nowina… . Miłość wcielona w Jezusie, objawiona w Jego osobie, w sposobie podejścia do ludzi, w Jego formie uzdrawiania, przebaczania, głoszenia i życia… . Niech nasze życie będzie bliską obecnością Jego miłości dla tych, którzy z różnych powodów najbardziej cierpią na brak miłości w swoim życiu myślą inaczej lub są wykluczeni” – czytamy w liście hiszpańskiej Konferencji Osób Zakonnych CONFER.

W Hiszpanii w 407 zgromadzeniach zakonnych i instytutach życia apostolskiego żyje ok. 40 tys. osób konsekrowanych – 75 proc. to kobiety. 896 osób jest po ślubach czasowych, natomiast 331 to nowicjusze i nowicjuszki. Największe wyzwania życia zakonnego w Hiszpanii to m.in. bardzo zaawansowany wiek osób zakonnych, brak powołań i restrukturyzacja, która nie zawsze przynosi spodziewane owoce. Nadzieją napawa fakt, że wciąż są młodzi ludzie, którzy wybierają drogę życia zakonnego bądź inne, nowe formy życia konsekrowanego.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj