fot. By PP Comunidad de Madrid - Rueda de Prensa Isabel Díaz Ayuso, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70186240

Przewodnicząca regionu Madrytu: 25 grudnia celebruje się narodziny Jezusa

Wobec coraz większej laicyzacji świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii, przewodnicząca regionu Madrytu z ramienia prawicowej partii PP Isabel Diaz Ayuso przypomniała, że 25 grudnia celebruje się narodziny Jezusa z Nazaretu i odwołała się do „chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia”.

Isabel Ayuso przemawiała podczas inauguracji tradycyjnej szopki Bożonarodzeniowej w siedzibie rządu regionalnego na centralnym placu Puerta del Sol w Madrycie.

Zajmująca 80 metrów kwadratowych szopka została zainaugurowana 3 grudnia i będzie wystawiona do 6 stycznia; przedstawia biblijne sceny związane z narodzinami Jezusa, a nowością w tym roku jest umieszczenie sceny szpitala, w hołdzie dla pracowników służby zdrowia podczas pandemii.

W przemówieniu inauguracyjnym Isabel Ayuso podkreśliła, że „od narodzin Jezusa liczymy stulecia i tworzy się nasza cywilizacja”.

„Bóg stał się człowiekiem, a więc chrześcijaństwo, nasza kultura, celebruje sam fakt bycia ludźmi” – stwierdziła.

„Wraz z narodzinami Jezusa celebrujemy Epifanię, tradycyjne święto Trzech Króli, które symbolizuje objawienie się Boga wszystkim ludom na ziemi i wszystkim rasom: orientalnej, białej i czarnej” – wyjaśniła.

Dodała, że „to oznacza, że chrześcijaństwo od początku było katolickie, a to znaczy uniwersalne”. Isabel Ayuso przypomniała historię Hiszpanii, która „zawsze była narodem uniwersalnym, integrującym, promującym krzyżowanie się ras w Ameryce, takim, który traktował innego czy odmiennego jak osobę”.

„Bo być katolikiem to antyteza bycia rasistą czy niesolidarnym” – podkreśliła.

Isabel Ayuso powiedziała też, że święta Bożego Narodzenia „to także celebracja rodziny i dzieciństwa, które są filarami zachodniej cywilizacji, bez względu na posiadanie wiary czy nie”.

„Na Ewangelii, na kulturze greckiej i na prawie rzymskim bazuje nasza kultura, nasza polityka i wizja świata. Te uniwersalne wartości reprezentowane są właśnie przez święto Bożego Narodzenia zarówno dla wierzących jak i dla niewierzących” – dodała.

Isabel Ayuso ostrzegła, że „naród, który zapomina o swoich duchowych i filozoficznych korzeniach, doprowadza do samozniszczenia i zubaża świat”. Wyjaśniła, że w świecie określanym kiedyś jako chrześcijański, a dziś Zachodni, w odróżnieniu od społeczeństw kolektywistycznych, każdy jest niezastąpiony.

„Pokój na ziemi wszystkim ludziom dobrej woli. Pokój i miłość. Szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia” – zakończyła przemówienie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl