fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Jan Paweł II zrobił bardzo wiele dla życia konsekrowanego

Dla życia konsekrowanego bardzo wiele zrobił św. Jan Paweł II. Napisał on dwa wielkie dokumenty: „Vita Consecrata”, „Redemptionis donum” i adhortacje apostolskie. Papież wyrósł z polskiej tradycji, a to jest wielkie bogactwo Kościoła w Polsce – powiedział odnosząc się do święta Ofiarowania Pańskiego w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Jan Machniak.

W tradycji przedsoborowej, a także w polskiej tradycji święto Ofiarowania Pańskiego ma wyjątkowe znaczenie – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Święto Ofiarowania Pańskiego w polskiej tradycji kończyło okres Bożego Narodzenia. Tradycyjnie do tego dnia śpiewamy kolędy. Jest to jednocześnie święto Życia Konsekrowanego; święto wszystkich osób poświęconych, ofiarowanych i oddanych Bogu na własność, bo życie konsekrowane, zakonne to jest oddanie, dobrowolne złożenie siebie w ofierze Jezusowi Chrystusowi w Kościele, we wspólnocie zakonnej – wskazał wykładowca Uniwersytetu św. Jana Pawła II w Krakowie.

Dla życia konsekrowanego bardzo wiele zrobił św. Jan Paweł II – dodał.

Jan Paweł II napisał dwa wielkie dokumenty dla życia konsekrowanego: „Vita Consecrata”, „Redemptionis donum” i adhortacje apostolskie. Papież wyrósł z polskiej tradycji, a to jest wielkie bogactwo Kościoła w Polsce – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Wyjątkową rolę odgrywają również w Kościele siostry zakonne. Często nie dostrzegamy ogromu ich pracy – powiedział ks. prof. Machniak.

Sporo sióstr z Polski wyjechało w świat. One pełnią ukryte misje, często niewidoczne – gdzieś w kuchni, zakrystii. Siostry te sprawiają, że ten mechanizm Kościoła pięknie funkcjonuje, że Msza św. jest przygotowana, że bielizna ołtarzowa, obrusy, puryfikaterze – to wszystko jest pięknie wyprasowane, poukładane. To jest wielkie dzieło, jakie spełniają siostry – zaznaczył duchowny.

Gość Radia Maryja odniósł się również do symboliki świecy gromnicznej.

Świeca to jest to światło, o którym mówi Symeon w proroctwie: „Światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela”. Kiedy zobaczył on Dzieciątko Jezus, które Józef i Maryja przynieśli do świątyni, to wykrzyknął z radością. Powiedział, że właściwie zobaczył już wszystko, co chciał zobaczyć. Dlatego nazwał Jezusa Chrystusa „Światłem na oświecenie pogan”. Ta świeca to symbolizuje – Chrystusa, który idzie razem z nami przez ciemności współczesnego świata – zwrócił uwagę ks. prof. Jan Machniak.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Machniaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj