Hiszpania: Święto Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej

Hiszpania uroczyście obchodzi dzisiaj święto Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. Inmaculda – Niepokalana jest patronką kraju od XVIII w. W całym kraju odbyły się wczoraj wieczorem tradycyjne czuwania modlitewne, które w tym roku miały szczególny charakter z racji rozpoczynającego się Roku Miłosierdzia.

Już w 1466 r. mieszkańcy Villalpando, miejscowości leżącej w Kastylii i León, złożyli uroczysty ślub, aby bronić i szerzyć prawdę o Niepokalanym Poczęciu Matki Bozej. W listopadzie 1760 roku papież Klemens XIII w bulli “Quantum Ornamenti” ogłosił Niepokalanie Poczętą patronką Hiszpanii. Kilka tygodni później, w styczniu 1761 r., król Karol III rozciągnął ten patronat na wszystkie terytoria, które należały wówczas do Królestwa Hiszpanii. Dzisiejsze święto tradycyjnie poprzedziły czuwania modlitewne, które odbyły się w całym kraju pod hasłem “Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”. Tradycja organizowania wiligii modlitewnej powstała w Madrycie w 1947 r. Jej inicjatorem był jezuita Tomás Morales, którego proces beatyfikacyjny jest w toku, i weszła na stałe do kalendarza hiszpańskiego Kościoła.

Szczególnie uroczysty charakter miało czuwanie modlitewne w madryckiej katedrze Almudena, na które w tym roku zostały zaproszone przede wszystkim rodziny. Modlitwie przewodniczył abp Carlos Osoro. Uczestnicy maryjnego czuwania z radoscia przyjeli specjalne pozdrowienie i błogosławienstwo apostolskie papieża Franciszka. “Ojciec święty Franciszek serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników Wielkiego Czuwania ku czci Niepokalanej, które w tym Roku ma miejsce w przeddzień otwarica Roku Miłosierdzia. Maryja jest jest pierwszym i najwspanialszym owocem nowej ludzkości i ukazuje wszystkim miłosierne oblicze Ojca”.

Po raz pierwszy uczestników czuwania maryjnego w Hiszpanii pozdrowił Jan Pawel II w 1978 i robił to aż do końca pontyfikatu. Zwyczaj ten kontynuował następnie Benedykt XVI, a teraz papież Franciszek.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Hiszpania/RIRM

drukuj