Krajowe spotkanie życia zakonnego w Hiszpanii

„Serca, które pragną czegoś wielkiego” (*Corazones que desean algo grande*) – pod takim hasłem odbyło się w Madrycie krajowe spotkanie życia zakonnego w Hiszpanii. Wzięło w nim udział ponad 1500 osób, które reprezentowały wszystkie formy życia konsekrowanego.

“Serca, które pragną czegoś wielkiego” to wspólna inicjatywa Episkopatu, Konferencji Zakonów Męskich i Żeńskich CONFER, Konferencji Instytutów Świeckich CEDIS, Nowych Form Życia Konsekrowanego i Ordo Virginum. Spotkanie odbyło się w ramach Roku Życia Konsekrowanego, który w Hiszpanii zbiega się z Jubileuszowym Rokiem Terezjańskim.

Uczestników powitał ks. abp Carlos Osoro: “Zawdzięczamy wam wiele. Dziękuję za waszą wieloraką posługę spiesząc z pomocą innym. Kochamy was bardzo. Dziękuję za waszą odpowiedź wiary”.

Pierwsza część spotkania miała charakter formacyjny. O duchowości życia zakonnego mówił o. François Marie Léthel OCD z rzymskiego “Teresianum”. Siostra Inmaculada Fukusawa ACI przedstawiła misję i posługę konsekrowanych jako świadectwo Bożego miłosierdzia. Jak zwykle dużym zainteresowanie cieszyło się wystąpienie Marka Ivana Rupnika SJ. Jezuita mówił o życiu zakonnym jako drodze piękna. W sobotę po południu uczestnicy madryckiego spotkania wzięli udział w czuwaniu modlitewnym, koncercie i wysłuchali świadectw przedstawicieli różnych form życia konsekrowanego w Hiszpanii. Wyrazili też swoją solidarność z życiem zakonnym w Syrii i Iraku.

Głównym punktem niedzielnego programu była Msza św. (transmitowana przez hiszpańską telewizję), której przewodniczył w katedrze Almudena ks. bp Vicente Jiménez Zamora, odpowiedzialny za życie zakonne z ramienia Episkopatu. Dla uczestników spotkania przygotowano również szereg tras, aby mogli się zapoznać z życiem zakonnym w Madrycie oraz miejscami, gdzie znajdują się relikwie męczenników XX wieku.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt /RIRM

drukuj