fot. pixabay.com

Hiszpania: Prokuratorzy przestrzegają przed zmuszaniem do szczepień. „Obywatele nie mogą być zmuszani do szczepień żadnymi argumentami, na przykład kwestią dobra zdrowia publicznego”

Działająca w strukturach Sądu Najwyższego Hiszpanii prokuratura (FTS) wydała pismo, w którym stwierdziła, że w sytuacji braku przepisów nakazujących poddanie się szczepieniom obywatele nie mogą być zmuszani do szczepień przez organy państwowe oraz instytucje prywatne.

Jak odnotował w piątek dziennik “El Pais”, prokuratura podała, że obywatele nie mogą być zmuszani do szczepień żadnymi argumentami, na przykład kwestią “dobra zdrowia publicznego czy zagrożenia chorobą pewnej grupy osób”.

W opublikowanym w środę dokumencie prokuratura stwierdziła, że narzucanie szczepienia przeciw COVID-19 nie może być również tłumaczone istnieniem pandemii.

Stanowisko prokuratury zbiega się z zatwierdzonymi przez regionalny parlament wspólnoty autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, przepisami zobowiązującymi mieszkańców do szczepień przeciwko COVID-19. Nowa regulacja przewiduje tam maksymalne kary na poziomie 60 tys. euro.

Tymczasem burmistrz położonego w Galicji miasta Tui już ogłosił lokalnym rezydentom, aby nie dali się zastraszyć nowej regulacji i hasłom lokalnych polityków nakazujących ludności szczepienie się.

„Te przepisy nie mają żadnych podstaw prawnych, ponieważ są niezgodne z konstytucją. Są niczym marketing polityczny” – stwierdził burmistrz Enrique Cabaleiro Gonzalez.

Właśnie w regionie Galicji zapadła jedna z pierwszych decyzji hiszpańskiego sądu nakazujących konieczność zaszczepienia seniorów. 13 stycznia sąd w Santiago de Compostela nakazał lokalnym władzom medycznym zaszczepienie jednej z podopiecznych domu seniora przeciwko COVID-19. Sprzeciwiała się temu córka kobiety.

Seniorka sama nie mogła wypowiedzieć się w tej sprawie, gdyż cierpi na zaawansowaną chorobę, która ogranicza jej funkcje poznawcze, a tym samym utrudnia podejmowanie samodzielnych decyzji.

W czwartek sekretarz ds. zdrowia Hiszpanii Silvia Calzon ogłosiła, że w prowadzonych od 27 grudnia szczepieniach udziału odmówiło niewiele ponad 2 proc. osób dopuszczonych dotychczas do szczepień. Jest to grupa licząca 45 tys. obywateli.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl