fot. episkopat.pl

Wiceminister zdrowia przedstawiła w Sejmie informację nt. przebiegu szczepień w DPS-ach

W ramach Narodowego Programu Szczepień zaszczepionych zostało ponad 57 tys. mieszkańców Domów Pomocy Społecznej – wynika z informacji przekazanych przez wiceminister zdrowia Annę Goławską. Większość z nich otrzymała dwie dawki preparatu.

Grupą najbardziej narażoną na zakażenie, ale i trudny przebieg choroby, są seniorzy. Wśród nich jest także największa śmiertelność.

– Mamy dzisiaj w naszym kraju 823 Domy Pomocy Społecznej. 78,5 tys. mieszkańców. Zakażonych jest 111 mieszkańców, czyli to jest 0,1 proc. – poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W prywatnych całodobowych placówkach opieki zakażonych jest 13 osób. Stanowi to 2 proc. wszystkich  mieszkańców tego typu ośrodków, których w Polsce jest 13.  Zarówno w samorządowych, jak i prywatnych ośrodkach tempo szczepień jest zadowalające – zaznaczyła wiceminister zdrowia Anna Goławska.

– Do dnia 23 lutego z ogólnej liczby 78,5 tys. mieszkańców DPS-ów  85 proc. zadeklarowało chęć zaszczepienia, z czego 85 proc., czyli ponad 57 tys. zostało już zaszczepionych – dodała.

Większość pensjonariuszy zostało zaszczepionych obydwiema dawkami preparatu. Szczepieni są także pracownicy Domów Pomocy Społecznej. 57 proc. wszystkich pracowników zadeklarowało chęć zaszczepienia się, a 75 proc. z nich już to zrobiło.

– Szczepimy również placówki całodobowej opieki. Spośród ponad 15 tys. mieszkańców 88 proc. wyraziło chęć zaszczepienia, z czego 76 proc. zostało już zaszczepionych, w tym niemal 90 proc. przyjęło dwie dawki – wyjaśniła Anna Goławska.

W sumie w Polsce wykonano do tej pory prawie trzy miliony szczepień.  Wystawionych jest także ponad 7 mln e-skierowań.

TV Trwam News

 ***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl