Sejm: Państwo przejęło odpowiedzialność za ratownictwo medyczne

Sejm przyjął rządowy projekt zakładający przejęcie przez państwo odpowiedzialności za ratownictwo medyczne. Rząd zaznacza, że wzmocni to bezpieczeństwo zdrowotne Polaków.

Projekt przewiduje, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego, czyli karetek z obsadą, będą powierzane wyłącznie podmiotom państwowym lub takim z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa.

Umowy, jakie prywatne firmy zawarły z NFZ na ratownictwo medyczne, zakończą się 31 grudnia. Zmieni się także organizacja systemu dowodzenia, czyli dyspozytorni – wskazuje poseł Kukiz 15 z sejmowej Komisji Zdrowia, Jerzy Kozłowski.

To jest dobra zmiana. Stworzenie z ratownictwa medycznego państwowej służby jest równoznaczne z przejęciem przez państwo odpowiedzialności za ratownictwo medyczne. Są też pewne obawy, które artykułują lekarze związani z dotychczasowym ratownictwem medycznym. Z tych obaw wypływa to, że być może nie zawsze personel karetki będzie w stanie podjąć decyzję, bojąc się odpowiedzialności za jej podjęcie. Ale stworzenie takiej państwowej służby jest krokiem w dobrym kierunku – mówi Jerzy Kozłowski.

Przyjęcie ustawy to jednym z warunków postawionych ministrowi zdrowia przez ratowników medycznych podczas ostatnich rozmów w Warszawie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj