fot. twitter.com/Kombatanci

UdSKiOR ogłosił program gruntownych badań i wsparcia rehabilitacyjnego dla kombatantów

Otoczenie kombatantów opieką Narodowego Instytutu Geriatrii, zapewnienie im gruntownych badań i opieki rehabilitacyjnej, a także współpraca instytucji państwowych ze stroną społeczną – to założenia programu ogłoszonego w piątek przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Szczegóły inicjatywy zaprezentowano w warszawskiej siedzibie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Jak podkreślił szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, kombatanci po niemal roku od początku pandemii wymagają gruntownego przebadania, a także pomocy i wsparcia rehabilitacyjnego.

„Cieszę się, że – podobnie jak przy akcji >>Obiady dla Bohaterów<< – ta akcja będzie bardzo dobrym przykładem współpracy organów administracji państwowej, samorządowej i tego czynnika społecznego organizacji pozarządowych. W ramach tego programu, dzięki uprzejmości władz Instytutu Geriatrii, kombatanci będą badani, a potem będzie im udzielane stosowne do wyników badań zabezpieczenie również rehabilitacyjne, które również będzie finansowane ze środków, które na ten cel przeznaczy UdSKiOR” – powiedział.

Szef UdSKiOR zwrócił uwagę, że „weterani walk o niepodległość ryzykowali swoje zdrowie i życie, abyśmy byli wolni”.

„Nie myśleli o sobie. Myśleli o tych pokoleniach, które przyjdą po nich. Myśleli o nas. Teraz naszym oczywistym obowiązkiem jest myśleć o nich, bo nie myślelibyśmy po polsku i nie mówilibyśmy po polsku gdyby nie oni, gdyby nie ci najdzielniejsi bohaterowie naszej wolności. To jest nasz obowiązek i cieszę się, że może być on realizowany właśnie w tak szerokim wymiarze przez instytucje państwowe, służby mundurowe, służby medyczne i przez ten niezwykle ważny czynnik społeczny, który jest reprezentowany przez organizacje pozarządowe. Tak tworzy się rzecz, która jest bardzo ważna dla funkcjonowania narodu, czyli więź międzypokoleniową” – podsumował.

Jan Józef Kasprzyk mówił również o inicjatywach realizowanych od wiosny 2020 r. przez UdSKiOR, których celem jest maksymalne ograniczenie transmisji koronawirusa na weteranów i otoczenie ich szczególną opieką. Przypomniał też o akcji „Obiady dla Bohaterów”, wspieranej przez Urząd.

„Dzięki wolontariuszom i żołnierzom każdego dnia blisko 5 tys. kombatantów otrzymywało ciepłe obiady. Na ten cel przeznaczyliśmy 2 mln zł. Trwa III edycja tej wspaniałej akcji” – poinformował.

W briefingu wzięli także udział m.in. konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji dr n. med. Marek Tombarkiewicz oraz kpt. Jerzy Nowicki ps. „Plastuś”, żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, który będzie jednym z pierwszych beneficjentów programu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl