Kombatanci domagają pozbawienia stopni wojskowych członków WRON

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych z Krakowa apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy. Chce, by prezydent pozbawił stopni wojskowych działaczy komunistycznych. Między innymi Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Stan wojenny był tragiczną datą w polskiej historii. I stali za nim konkretni sprawcy. Dlatego Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych zaapelowało do prezydenta Andrzeja Dudy.

– Prosimy prezydenta Andrzeja Dudę, aby zrealizował swoje obietnice, tzn. pozbawił stopni oficerskich i generalskich, przynajmniej symbolicznie Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka – mówił dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Pozbawienie odznaczeń państwowych dotyczy również wszystkich działaczy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

– W roku 2012 Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnym wyrokiem uznał, że była to grupa przestępcza o charakterze zbrojnym pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego – powiedział dr Jerzy Bukowski.

To prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę odbierającą stopnie wojskowe wszystkim członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Na decyzji prezydenta zaważył brak trybu odwoławczego. Prezydent różnicował też osoby, które weszły w skład Rady. I odróżniał Mirosława Hermaszewskiego od Wojciecha Jaruzelskiego. Decyzja prezydenta przyniosła spore kontrowersje. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych chce rozliczenia sprawców.

– Tylko tak można rozliczać najnowszą historię, piętnując publicznie zdrajców i honorując bohaterów – akcentował rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Bo przecież stopnie generalskie w Polsce noszą Ryszard Kukliński czy Jan Karski. I to ich postawa ma być świadectwem prawdziwej służby Polsce – apelują kombatanci.

TV Trwam News

drukuj