fot. twitter.com/PolskaPolicja

Rzecznik KGP: Ostatniej doby policjanci przeprowadzili 31 tys. kontroli przestrzegania obostrzeń

Ostatniej doby policjanci przeprowadzili 31 tys. kontroli przestrzegania obostrzeń. Nałożono 6500 mandatów za nieprzestrzeganie nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką – przekazał rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. 

Dziś w całym kraju weszły w życie nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązują też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. Dotychczasowe ograniczenia zostały przedłużone. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia.

Jak poinformował PAP rzecznik KGP, „ostatniej doby policjanci przeprowadzili ponad 31 000 kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia – zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi”.

„Między innymi po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką nałożono 6500 mandatów, skierowano ponad 730 wniosków o ukaranie do sądu oraz 1850 osób pouczono” – przekazał.

„Pamiętajmy, policjanci nie walczą z ludźmi, a z pandemią” – podkreślił.

Mariusz Ciarka poinformował ponadto, że „skontrolowano również 3300 środków transportu publicznego sprawdzając, czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób oraz zakrywania nosa i ust, sprawdzono niemal 9620 obiektów handlowych oraz 125 miejsc organizacji wesel i 84 miejsca, gdzie organizowane są dyskoteki”.

„Skontrolowano również 513 obiektów, które oferują usługi hotelarskie, 1420 restauracji oraz 700 siłowni i klubów” – dodał.

Przekazał ponadto, że codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierowanych jest ok. 20 tys. policjantów.

„Ponadto w piątek przeprowadziliśmy 415 900 kontroli osób przebywających na kwarantannie” – poinformował.

„Cały czas przypominamy o obowiązku przestrzegania wprowadzonych ograniczeń przypominając również, że to od naszej dyscypliny zależy, jak szybko zostanie zahamowana transmisja wirusa, a co za tym idzie znoszone nakazy” – dodał.

Rzecznik podkreślił przy tym, że przede wszystkim chodzi o zdrowie nas i naszych bliskich.

„Obecnie nie ma poważnych wątpliwości prawnych co do wprowadzonych ograniczeń, chociażby obowiązku zakrywania ust i nosa, co określono w ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” – przypomniał.

„Reagując w stosunku do osób ignorujących przepisy sanitarne muszą takie osoby liczyć się z odpowiedzialnością wynikająca z art. 116 kodeksu wykroczeń czy art. 48a mówiącego o karach pieniężnych ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” – zaznaczył.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl