fot. Monika Bilska

Podsumowanie akcji „Znicz”

Tegoroczna akcja „Znicz” to kolejne dziesiątki wypadków, ofiary śmiertelne i pijani kierowcy. Statystki od wielu lat się nie zmieniają. Naprzeciw temu wychodzi Sejm, który w nowelizacji przepisów o ruchu drogowym proponuje m.in. radykalne zwiększenie mandatów.

W ramach corocznej akcji „Znicz” bezpieczeństwa na polskich drogach pilnuje ponad 5 tys. funkcjonariuszy policji. Niestety, statystyki są podobne jak w ostatnich latach – poinformował kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

– 288 wypadków odnotowanych przez policjantów, 18 ofiar. Natomiast to o czym chciałbym wspomnieć to wczorajszy dzień – zero przypadków śmiertelnych na terenie kraju. Pierwszy raz od 2013 roku taką sytuację odnotowujemy – powiedział kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wciąż zbyt wielu kierowców przekracza dopuszczalną prędkość. Na drogach pojawiają się też pojazdy, które nie nadają się do jazdy. Największą zmorą są jednak pijani kierowcy.

– Jeżeli mówimy o osobach nietrzeźwych, niestety zatrzymaliśmy ponad 1300 takich kierujących – podkreślił kom. Robert Opas.

Z piratami drogowymi skutecznie chce walczyć rząd. Sejm w minionym tygodniu przyjął rządową nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Cele nowych przepisów są dwa – mówił poseł Jerzy Polaczek z Prawa i Sprawiedliwości.

– Pierwszy to wsparcie osób najbliższych ofiar przestępstw, wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym oraz drugi, to poprawa bezpieczeństwa na drogach, w szczególności poprzez walkę z przestępcami drogowymi, w szczególności z pijanymi kierowcami – wskazał Jerzy Polaczek, poseł sprawozdawca projektu.

Nowelizacja zakłada m.in.: zwiększanie kar za nadmierną prędkość, wyprzedzanie na zakazie, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego, uszkodzenie mienia lub spowodowanie naruszenia ciała, kierowanie pojazdu bez uprawnienia oraz za prowadzenie pod wypływem alkohol. Górna granica grzywny dla przestępcy drogowego zostanie podniesiona nawet do 30 tys. złotych. Kary będą w samochodzie  dodatkowym hamulcem – zaznaczył Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

– Każdy pirat drogowy zastanowi się nad tym, zanim przekroczy dopuszczalną prędkość, zanim wykona jakieś niebezpieczne manewry pod tytułem wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – podkreślił Roman Nowak.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym to również uzależnienie wysokości składki OC od historii wykroczeń oraz liczby punktów karnych. Wyzerowanie punktów nastąpi dopiero po 2 latach. Krzysztof Jaroszewicz z Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego przypomina, że podstawą do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach jest edukacja.

– Doradzałbym, aby wprowadzono zwiększoną ilość godzin o bezpieczeństwie ruchu drogowego, po to, aby już od małego dzieci były szkolone do przepisów ruchu drogowego, aby nie popełniały wykroczeń, aby wiedziały, że za to jest kara nieunikniona – zaznaczył Krzysztof Jaroszewicz, kierownik działu egzaminowania w Dolnośląskim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Nowelizacja czeka teraz na akceptacje Senatu. Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia przyszłego 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl