fot. pixabay.com

Sejm zajmie się projektem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

Rządowy projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym zaostrzający kary dla sprawców wykroczeń drogowych – to jeden z tematów rozpoczynającego się właśnie posiedzenia Sejmu. Propozycja została już przeprocedowana przez sejmowe komisje.

To ogromna zmiana w podejściu do piratów drogowych. Projekt zakłada podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. złotych oraz zwiększenie wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Usprawnione ma zostać uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym. Regulacja przewiduje zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych oraz wprowadzenie w niektórych przypadkach konfiskaty pojazdu. Autorzy projektu proponują także powiązanie wysokości opłat z tytułu OC z liczbą punktów karnych. Jak mówi sprawozdawca projektu, szef sejmowej Komisji Infrastruktury, poseł PiS Jerzy Polaczek, przepisy mają przede wszystkim charakter prewencyjny.

– Po wejściu tych przepisów jeszcze bardziej będzie opłacało się jeździć zgodnie z przepisami, które obowiązują nas wszystkich jako kierowców, jako pieszych, jako pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Myślę, że wymiar prewencyjny ustawy będzie dotyczył drastycznych wykroczeń drogowych, które są popełniane przez niektórych uczestników ruchu drogowego – zwrócił uwagę poseł PiS Jerzy Polaczek.

Dziś na godzinę 13.45 zaplanowano w sali obrad plenarnych sprawozdania z prac nad projektem Komisji Infrastruktury. Sejm zagłosuje nad propozycją dziś lub jutro. Następnie przepisami zajmie się Senat.

 Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj