fot. Krystian Maj/KPRM

Od 18 maja możliwa wznowiona działalność zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, części gastronomicznej oraz miejsc uprawiania sportu

Rząd przestawił terminy znoszenia kolejnych ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19. Od 18 maja będą mogły wznowić działalność zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, częściowo zostaną otwarte też usługi gastronomiczne. Korzystanie  z nich będzie jednak wymagało stosowania ustalonych zasad bezpieczeństwa.

Rząd podjął ponadto decyzję o zwiększeniu limitu pasażerów w komunikacji publicznej i wiernych w miejscach kultu religijnego. W komunikacji publicznej będzie mogła być zajęta połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. W kościołach będzie mogła przebywać z kolei 1 osoba na 10 metrów kwadratowych.

Znoszenie obostrzeń częściowo będzie dotyczyło również sportu – mówił premier Mateusz Morawiecki. Chodzi m.in. o korzystanie z boisk piłkarskich.

– Pojawi się też szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików – tam zwiększymy również liczbę osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach. Będzie można również korzystać z sal i hal sportowych, gimnastycznych, ale też z pewnym ograniczeniem co do liczby osób, które będą mogły dbać o zdrowie poprzez sport – powiedział premier Mateusz Morawiecki.   

Na pełnowymiarowych boiskach będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby. Na orlikach limit wyniesie 14 osób. Zmiany będą dotyczyły też edukacji.

Od 25 maja w szkołach możliwa będzie opieka nad dziećmi z klas 1-3, a także konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów. Od 1 czerwca konsultacje będą dla wszystkich. Od 18 maja możliwe będzie też m.in. odbywanie zajęć praktycznych w szkołach policealnych – mówił szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

– Od 18 maja umożliwimy za zgodą słuchaczy odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, tam, gdzie nauka trwa zaledwie rok czy półtora i nie wszyscy uczniowie/słuchacze byli w stanie odbyć odpowiednią praktykę, a niedługo będą mieli egzaminy zawodowe. Podobnie jest z niektórymi zajęciami praktycznymi w technikach czy szkołach branżowych. Stąd 18 maja za zgodą uczniów umożliwimy powrót do kształcenia praktycznego, który umożliwia zdobycie praw jazdy samochodowego czy ciągnika rolniczego – podkreślił Dariusz Piontkowski.

Od 18 maja otwarte zostaną też schroniska młodzieżowe. Wprowadzona zostanie też m.in. możliwość zajęć rehabilitacyjno-wychowawczych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj