fot. PAP/Leszek Szymański

Trwają obrady rządu

Rząd rozpoczął obrady. Zajmie się m.in. projektami o Centralnej Informacji Emerytalnej i Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W planie jest też debata nad wnioskiem o wyrażenie zgody na połączenie PKN Orlen i Lotos SPV 5 oraz nad stanowiskiem ws. obrony polskich lasów.

Projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) ma stworzyć narzędzie zgrupowania informacji o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.

Jak podkreślono w uzasadnieniu propozycji, za pośrednictwem CIE użytkownicy będą mieli dostęp np. do informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. W jednym miejscu mają być prezentowane informacje o stanie kont w filarze publicznym, czyli przede wszystkim w systemach prowadzonych przez ZUS i KRUS, prywatnym filarze pracowniczym, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), oraz w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE. Informacje z CIE będzie można uzyskać za pośrednictwem domeny gov.pl albo poprzez aplikację mobilną.

Podczas obrad rząd ma debatować nad wnioskiem resortu aktywów państwowych o wyrażenie zgody na połączenie spółek PKN Orlen oraz Lotos SPV 5.

Ministrowie mają też przyjąć też stanowisko Rady Ministrów w sprawie obrony polskich lasów.

Ponadto zajmą się projektem ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Propozycja przewiduje stworzenie ram prawnych umożliwiających sprawną realizację inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów polskiej administracji rządowej.

Ministrowie zająć mają się też wnioskiem ministra spraw zagranicznych, który jest trzecim z punktów wtorkowego posiedzenia rządu, Rada Ministrów miałaby udzielić zgody na niewykonywanie przez nasz kraj kilkunastu artykułów Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie wobec Republiki Białoruś, w związku z jej udziałem w agresji na Ukrainę.

Artykuły te dotyczą m.in. wymiany informacji i powiadomień o wymianach i miejscach stałego składowania uzbrojenia oraz kwestii przyjmowania inspekcji służących weryfikowaniu wykonywania traktatu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl