Rząd wciąż nie chce rozpatrzyć wniosku ws. lasów

Platforma Obywatelska nadal blokuje obywatelski wniosek o referendum w sprawie przyszłości lasów i polskiej ziemi. Porządek jednego z ostatnich posiedzeń tej kadencji Sejmu nie zawiera takiego punktu, mimo, że wielokrotnie upominał się o to prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Zrobił to także podczas trwającego obecnie posiedzenia Sejmu.

– Od 1 maja 2016 roku wchodzi w Polsce przepis, który mówi, że Polska będzie całkowicie wolna na obrót polską ziemią leśną i rolną. O ile w odniesieniu do ziemi rolnej robione są pewne próby, może nieudolne, tego, aby ograniczyć dostęp do polskiej ziemi obcokrajowcom, o tyle odnośnie polskiej ziemi leśnej nie ma żadnych przeciwdziałań. Polskie Lasy Państwowe stają się bankrutem, a bankruta na ogół się sprzedaje. W związku z tym, wydaje mi się, że najwyższy czas, aby przeprowadzić debatę na temat 1/3 terytorium Polski – zauważa prof. Jan Szyszko.

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska nie zdecydowała się jednak na zwołanie Konwentu Seniorów w tej sprawie i rozszerzenie porządku obrad.

Przypomnijmy, że projekt obywatelskiego wniosku o referendum trafił do Sejmu blisko 15 miesięcy temu.

W referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze ma dotyczyć utrzymania dotychczasowego systemu funkcjonowania Lasów Państwowych. Drugie pytanie to jednocześnie zobowiązanie rządu do podjęcia „pilnych renegocjacji traktatu akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce”.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl