fot. pixabay.com

Spadek sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych spadła w lutym o pięć procent, licząc rok do roku. Dane na ten temat opublikował Główny Urząd Statystyczny.

GUS poinformował również, że w porównaniu ze styczniem tego roku, w lutym sprzedaż detaliczna w cenach stałych była niższa o 3,6 procent.

Główny ekonomista Banku Pocztowego, Monika Kurtek, powiedziała, że spadek sprzedaży okazał się większy od oczekiwań.

Mamy trzy kategorie, gdzie spadki są bardzo wyraźne, dwucyfrowe. Największe dotyczą paliw, na drugim miejscu znajdują się meble oraz sprzęt RTV i AGD. Trzecią kategorią są wszystkie rzeczy, które nie są wyszczególniane przez GUS w podstawowych kategoriach – zaznaczyła Monika Kurtek.

Ekspert wskazała, że zakupy Polaków kurczą się w dosyć szybkim tempie, na co wpływają wysoka inflacja i malejąca siła nabywcza wynagrodzeń.

Monika Kurtek spodziewa się, że w kolejnych miesiącach taka sytuacja będzie się jeszcze utrzymywać. Jej zdaniem będzie tak dotąd, aż nie zacznie hamować inflacja.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl