fot. https://twitter.com/GUS_STAT

GUS: Wzrost gospodarczy w II kwartale 2021 roku wyniósł 10,9 proc. rdr

Wzrost gospodarczy w II kwartale bieżącego roku wyniósł 10,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Z kolei wzrost w stosunku do I kwartału 2021 r. wyniósł 1,9 proc. Tak wynika z szybkiego szacunku, który przedstawił dziś Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści zwracają uwagę, że jest to wielka zasługa rządu, ale i pracodawców oraz milionów Polaków. Odczyt jest lepszy niż w większości krajów europejskich.

Dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego powiedział, że potwierdza to, iż nasz kraj przeszedł względnie dość dobrze kryzys spowodowany przez COVID-19.

Nie obyło się to jednak bez kosztów w postaci wyższego zadłużenia oraz inflacji.

– Wszystkie wskaźniki, takie jak dynamika PKB, jak wzrost wynagrodzeń, jak wzrost inwestycji będziemy musieli korygować o poziom inflacji, czyli krótko mówiąc – odejmować inflację od tego wszystkiego, co podaje Główny Urząd Statystyczny po to, żeby odczyty nominalne oczyścić i uczynić je realnymi. To jest tak naprawdę największe wyzwanie dla polityki gospodarczej (zarówno rządu, jak i NBP czy RPP) żeby inflację trzymać w ryzach –  podkreślił dr Marian Szołucha.   

Z danych GUS-u wynika, że inflacja w lipcu wyniosła 5 proc. licząc rok do roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z czerwcem 2021 roku wzrosły o 0,4 proc. Dane są zgodne z wcześniejszym szacunkiem urzędu.

RIRM

drukuj