Wskaźnik inflacji spada

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące inflacji. Luty to kolejny miesiąc ze spadkiem cen.

Inflacja powoli zbliża się do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, czyli 2,5 procent. Najnowsze dane GUS pokazują, że w lutym wyniosła ona 2,8 procent wobec 3,7 proc. w styczniu.

Ekonomiści szacują, że marcu wskaźnik wzrostu cen będzie bardzo blisko celu inflacyjnego NBP. Radość ze spadającej inflacji nie potrwa długo. Z końcem marca wygasa bowiem wprowadzony przez rząd PiS zerowy VAT na żywność. Liberalno-lewicowa koalicja rządząca nie zdecydowała się na jego utrzymanie. Ta decyzja będzie skutkowała podbiciem inflacji. Do jej wzrostu może także doprowadzić odmrożenie cen energii. Poprzedni rząd zamroził je do lipca. Obecna władza prawdopodobnie nie będzie kontynuowała działań swoich poprzedników, a to sprawi, że pod koniec roku inflacja poszybuje w górę – nawet do ośmiu procent.

Kontynuacja zamrożenia cen energii będzie też miała wpływ na wzrost PKB. NBP szacuje, że na koniec roku wyniesie on 3,5 procent, a w przyszłym roku 2,5 procent. Jeśli rządowe wsparcie się skończy, wzrost produktu krajowego brutto będzie o pół procent niższy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl