GUS: Przeciętny dochód rozporządzalny na jednego Polaka w 2022 roku wyniósł ok. 2250 zł

Przeciętny dochód rozporządzalny na jednego Polaka w ubiegłym roku wyniósł blisko 2250 zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wskaźnik to suma wszystkich bieżących dochodów gospodarstwa domowego, pomniejszona o podatki oraz składki ubezpieczeniowe i zdrowotne. W porównaniu z rokiem 2021 kwota jest wyższa o blisko 190 zł, czyli o 9,1 procent.

Ekonomiści wskazują, że choć teoretycznie pieniędzy w portfelach powinno być więcej, to przez wysoką inflację Polaków stać na mniej. Dr Artur Bartoszewicz powiedział, że przez inflację coraz więcej środków z domowych budżetów pochłania bieżąca konsumpcja.

Pomimo tego, że bogacimy się, że wydaje się nam, iż mamy coraz więcej pieniędzy, to w praktyce towarów i usług można kupić mniej, a więc dochodzi do pauperyzacji i biedniejemy. Dochód rozporządzalny, jeżeli jego wzrost przewyższałby wskaźnik inflacyjny, wówczas moglibyśmy mieć do czynienia z sytuacją, w której odczuwalibyśmy realny wzrost bogactwa, najprawdopodobniej nasze oszczędności rosłyby, dlatego że nie musielibyśmy całego dochodu rozporządzalnego przeznaczać na konsumpcję – wskazał ekonomista.

Z danych GUS wynika, że wskaźnik średniorocznej inflacji w ubiegłym roku wyniósł 14,4 procent. Oznacza to, że był o ponad 5 proc. wyższy od wzrostu przeciętnego dochodu rozporządzalnego w roku 2022.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl