fot. PAP/Tomasz Gzell

Wyborcza batalia o Senat

Opozycja finalizuje pakt senacki. Trwa ustalanie list. Prawo i Sprawiedliwość chce odbić izbę wyższą parlamentu z rąk opozycji i zapowiada mobilizację. Za kilka tygodni na trasę spotkań z Polakami wróci prezes Jarosław Kaczyński.

Dokładnie miesiąc temu politycy opozycji podpisali nowy pakt senacki.

– Kto nie idzie z nami, maszeruje przeciw nam – stwierdził poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL, wzmocnione Polską 2050 i Ruchem Samorządowym Tak! Dla Polski – podobnie, jak przed wyborami w 2019 roku – wystartują do Senatu z jednej listy. Chociaż PiS miał największe poparcie, to opozycja zdobyła więcej mandatów i rządzi w izbie wyższej.

– Dzisiaj jesteśmy na etapie, kiedy wszystkie partie, które biorą udział w tych rozmowach, zgodziły się co do tego, że pakt funkcjonuje i musi funkcjonować dalej i to jest na tym etapie najważniejsze – zaznaczył poseł KO Cezary Tomczyk.

Opozycja wystawi w każdym okręgu tylko jednego kandydata. Kogo i gdzie dokładnie – na razie nie wiadomo.

– Trudno mówić o tym, że pod koniec marca mamy poznać już wszystkie nazwiska. To z wielu powodów dzisiaj nie jest chyba najlepszy czas, żeby je prezentować – mówił poseł Dariusz Klimczak z PSL.

Opozycja liczy nawet na 65 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość krytykuje obecną senacką większość oraz marszałka izby wyższej, Tomasza Grodzkiego, za opóźnianie procesu legislacyjnego. Ostatni przykład to odkładanie w czasie uchwały w sprawie reparacji od Niemiec oraz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II – zwrócił uwagę wicemarszałek Senatu, Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości.

– Nie rozumiem strategii schowania treści uchwały w biurku Komisji Ustawodawczej. To mi niestety przypomina najgorsze praktyki Senatu w tej kadencji, chociażby związane z uchyleniem immunitetu marszałka Grodzkiego – zauważył polityk.

Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Senacie w 2019 r. w wyniku zaniedbania kampanii przez niektórych kandydatów partii w okręgach jednomandatowych oraz zbagatelizowania porozumienia opozycji. Teraz będzie inaczej – zapowiedział szef kampanii PiS, europoseł Tomasz Poręba.

– Uważam, że jest taki moment w tej prekampanii, że PiS jest narzucającą tematy i narracje formacją i bardzo ciężko pracuje w terenie. Jestem przekonany, że to da efekt – stwierdził eurodeputowany.

– Tutaj musi być zastosowana praca u podstaw, aby od początku, na każdym szczeblu samorządu – od gminy, powiatu, poprzez województwo – aktywnie pracować przez okres do wyborów i przedstawiać Polakom przede wszystkim to, co zostało już zrobione – uważa prof. Marcin Szewczak z KUL.

Politycy PiS od początku marca spotykają się z wyborcami w całej Polsce. Swój udział w objeździe tymczasowo zawiesił prezes partii, Jarosław Kaczyński.

– W najbliższych tygodniach pan prezes będzie również widoczny na trasie objazdu polityków PiS – oznajmił rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Bochenek.

Spotkania polityków Zjednoczonej Prawicy z Polakami zakończy w czerwcu konwencja programowa, na której partia rządząca przedstawi swój nowy program na jesienne wybory parlamentarne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl