GUS: deficyt sektora finansów publicznych w 2013 r. wyniósł 4 proc. PKB

4 proc. PKB wyniósł w ubiegłym roku deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych poinformował GUS. Wcześniej szacowano, że będzie on na poziomie 4,3 proc. Natomiast dług publiczny wyniósł 55,7 proc. PKB, a nie 57 proc. PKB. 

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek stwierdził, że dane te są dalece niewiarygodne. Definicje określające te wielkości zmieniają się każdego roku. Prawda jest taka, że dług polski rośnie w szybkim tempie. Dowodem na to jest tegoroczny budżet – dodał.

– Wiadomo, że deficyt sektora publicznego powinien spaść poniżej 3. proc. według tego, co Unia od nas chce. To, że to jest 4 proc. to jest miarą porażki rządu, a nie sukcesem, więc podobnie będzie w tym roku. GUS twierdzi, że deficyt jest mniejszy niż przewidywano. Jest to tylko taka gra PR-owska – powiedział Jerzy Bielewicz.

Dane GUSU o deficycie i długu pochodzą z tzw. notyfikacji fiskalnej, którą wysłano do Komisji Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl