Prof. Modzelewski: nowa „ustawa restrukturyzacyjna” może pomóc ofiarom karuzel VAT-owskich

Uczciwi przedsiębiorcy ,,wkręceni” w przeszłości w karuzele VAT-owskie powinni mieć możliwość rozłożenia na raty należności naliczonej im przez organy skarbowe – proponuje prof. Witold Modzelewski, były wiceszef Ministerstwa Finansów.

To pomysł na pomoc przedsiębiorcom, którzy w efekcie działalności oszustów VAT-owskich w latach 2008-15 utracili prawo do odliczenia lub zwrotu naliczonego podatku. Ich zaległości szacuje się na 50-60 mld zł.

W opinii prof. Modzelewskiego problem może rozwiązać nowa tzw. „ustawa restrukturyzacyjna”. Miałaby ona umożliwić spłatę ujawnionych zaległości podatkowych w ratach. Plan spłaty mieliby przedkładać podatnicy. Zaległość mogłaby być regulowana w okresie do 5 lat; bez odsetek za zwłokę. Rządzący muszą być elastyczni i wyrozumiali rozwiązując ten problem – podkreśla były wiceminister finansów.

– Władza, niestety, koncentruje się na tych, którzy są w polu bitwy, pozostają uczciwi, mają te faktury, z których odliczyli VAT, a zarazem są podmiotami, które naprawdę kupiły te towary, mają majątek, chcą działać, ale wisi nad nimi „miecz Damoklesa”. Nie są w stanie obronić się, bo w końcu uczestniczyli w pewnym oszustwie, a udowodnienie, że robili to nieświadomie, w tym istniejącym stanie rzeczy jest tak trudne, że najczęściej jest to dla nich źródłem katastrofy. Władza musi być pod wieloma względami elastyczna rozwiązując ten problem – wskazuje profesor.

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego, Ministerstwo Finansów powinno też ujawnić listę podmiotów, które organizowały lub świadomie uczestniczyły w oszustwach VAT-owskich. Ich wyłudzenia pozbawiły Polskę około 250 mln. zł.

Z danych resortu wynika, że luka podatkowa w 2015 roku była ponad siedmiokrotnie większa niż w roku 2007.

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki na antenie TV Trwam opowiedział się ostatnio za powołaniem sejmowej komisji śledczej, która zbadałaby te oszustwa. O jej powołanie wnioskować będzie Kukiz’15.

RIRM

drukuj