2,5 mld zł z funduszy europejskich na średnie miasta

Średnie miasta otrzymają na rozwój 2,5 mld zł. Fundusze te mają być przeznaczone na rozbudowę infrastruktury, co w efekcie ma wzmocnić rolę mniejszych miast, a także poprawić jakość życia osób zamieszkujących te regiony.

Wsparcie ma pochodzić m.in. z funduszy europejskich, a także polegać na preferencjach w lokowaniu inwestycji i ułatwianiu dostępu do Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Taka forma interwencji państwa jest bardzo potrzebna – ocenia poseł Bogdan Rzońca, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Zauważaliśmy pod poprzednimi rządami, że w tym wielkim modelu rozwoju wielkich miast, małe i średnie miasta bardzo dużo traciły. To był tzw. model polaryzacyjno-dyfuzyjny. Z tego modelu trzeba koniecznie odejść. Po to jest ten instrument, który prezentuje rząd Prawa i Sprawiedliwości – program dla średnich miast, żeby właśnie te małe i średnie miasta, które przeżyły „klęskę” pod rządami PO przez 8 lat, mogły odbudować swój potencjał infrastrukturalny, przemysłowy, społeczny, bo z tych małych miast bardzo wiele ludzi wyjechało. Uważam, że ta interwencja rządu jest niezbędna – mówi poseł.

Pakiet pomocy dla średnich miast jest jednym z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących siedzibami powiatów. Takich miast w Polsce jest 255. Spośród nich szczególnego wsparcia potrzebują 122 miasta.

RIRM

drukuj