fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Wkrótce ruszą szkolenia dla żołnierzy WOT

Po świętach Wielkanocnych ruszają szkolenia dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Rezerwiści – osoby, które w przeszłości przeszły służbę wojskową, rozpoczną zajęcia 22 kwietnia, natomiast kandydaci, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z wojskiem – 6 maja.

Na 21 maja planowana jest z kolei uroczysta przysięga żołnierzy nowej formacji w trzech miastach na wschodzie kraju, w których tworzone są pierwsze brygady WOT: Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.

Szkolenie potrwa 16 dni. Po jego zakończeniu i złożeniu przysięgi żołnierze będą uczestniczyli w kolejnych zajęciach, tym razem weekendowych, przez trzy lata – mówi poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Szkolenia podstawowe, które doprowadzą do tego, że kandydaci złożą przysięgę i z tą chwilą staną się pełnoprawnymi żołnierzami Obrony Terytorialnej. W tej chwili już się zaczyna to właściwe szkolenie żołnierzy, jest duże zainteresowanie. Po szkoleniu podstawowym, gdzie żołnierze nabędą podstawową wiedzę, umiejętności, będą później szkolić się nadal w trybie comiesięcznych, na weekendowych szkoleniach. Cieszy, że rozpoczął się już właściwy proces rozwoju, budowy brygad – podkreśla Michał Jach.

MON zakłada, że Wojska Obrony Terytorialnej mają w 2018 r. liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r. – nawet 53 tys. Do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT rząd szacuje na 3,6 mld zł.

Wojska Obrony Terytorialnej mają wspierać armię zawodową, ale w przypadku agresji koncentrować się na obronie miejscowości, w których będą stacjonowały. Mają też pomagać w akcjach ratunkowych.

RIRM

drukuj