Kalwaria Zebrzydowska: odbywa się Misterium Męki Pańskiej

Tysiące wiernych biorą dziś udział w Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Każdego roku w okresie Wielkiego Tygodnia odbywa się tam wielkie widowisko pasyjne – inscenizacja męki i śmierci Pana Jezusa, które swoją kulminację osiąga w Wielki Piątek.

Rano przy kaplicy Kajfasza rozpoczął się symboliczny sąd, następnie odczytany został dekret Poncjusza Piłata.

Pasterskie słowo do wiernych skierował metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Następnie wyruszyła procesja Drogi Krzyżowej do Kościoła Ukrzyżowania, gdzie odbędzie się liturgia wielkopiątkowa pod przewodnictwem ks. bp. Jana Szkodonia.

Kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Azariasz Jacek Hess podkreślił, że misterium to nie tylko odtwarzanie scen historycznych, ale modlitwa, która ma przemówić do człowieka.

– Kalwaria, która jest nazywana „Polską Jerozolimą”, misteria, które się tutaj odbywają – to wszystko sprawia, że ożywają te ewangeliczne sceny, które kościół przeżywa w Wielkim Tygodniu. Ponieważ jest to Sanktuarium Męki Pańskiej, od początku tak pomyślane przez Opatrzność i Mikołaja Zebrzydowskiego, dlatego nie dziwimy się, że wciąż, po ponad IV wiekach, przybywają tutaj tysiące wiernych, żeby w tych misteriach uczestniczyć, przeżywać, modlić się. Bo to jest nie tylko kwestia odtworzenia scen, ale przede wszystkim chęć pomocy, aby przemówić poprzez obrazy do człowieka współczesnego, do którego obrazy szczególnie przemawiają –   zaznaczył  O. Azariasz Jacek Hess.

Tradycja odprawiania w Kalwarii Zebrzydowskiej misterium sięga początków XVII wieku, gdy powstawało sanktuarium. Początkowo inscenizacja odbywała się tylko w Wielki Piątek, później rozszerzono ją o kolejne wątki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl