fot. o. F. Salezy Nowak OFM

Święcenia kapłańskie w Kalwarii Zebrzydowskiej

17 czerwca, w liturgiczne wspomnienie świętego Brata Alberta, pięciu bernardynów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk ks. bpa Roberta Chrząszcza. Uroczystość zgromadziła w kalwaryjskiej bazylice rodziny, kapłanów, współbraci, siostry zakonne oraz przyjaciół i znajomych nowo wyświęconych kapłanów.

Przed rozpoczęciem liturgii zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium. Zwrócił się do kandydatów do święceń, życząc im, by na wzór patrona dnia, byli „dobrzy, jak chleb”.

W homilii ks. bp Robert Chrząszcz również przywołał postać św. Brata Alberta, który „w niezwykle wymowny sposób pokazał swoim życiem, na czym polega całkowite oddanie się Bogu i Jego przemieniającej mocy”. Ks. bp Robert Chrząszcz zwrócił uwagę na różne wypowiedzi świętych odnoszące się do Serca Bożego oraz na obecnie przeżywany miesiąc, w którym „codziennie wznosi się do nieba uroczysty śpiew błagalny o zmiłowanie Najświętszego Serca Jezusa”.

„Treść poszczególnych wezwań litanii wzmacniają i podkreślają, przeżywane w czerwcu uroczystości i święta liturgiczne. Niektóre z nich odnoszą się wprost do tajemnicy Chrystusowego Kapłaństwa, a zatem również do kapłaństwa służebnego” – mówił ks. bp Robert Chrząszcz.

Wspominając obchodzoną niedawno Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, przypomniał, że „nie sposób jest zrozumieć kapłaństwa bez Eucharystii, ani Eucharystii bez kapłaństwa”. W dalszych słowach ks. bp Robert Chrząszcz zwrócił uwagę na kolejne święto związane z tajemnicą kapłaństwa – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

„Dla was, drodzy kandydaci do święceń prezbiteratu, czyli już niedługo neoprezbiterzy, będzie to pierwszy taki moment, kiedy naprawdę poczujecie się, już jako kapłani, otoczeni serdeczną modlitwą całej wspólnoty Kościoła” – podkreślił ks. bp Robert Chrząszcz.

Podsumowując wskazane wcześniej bogactwo uroczystości przypadających w czerwcu oraz postawę świętego Jana Chrzciciela, ks. bp Robert Chrząszcz powiedział:

„Możemy powiedzieć, że święty Jan Chrzciciel »ustąpił miejsca« Panu Jezusowi i Jego Najświętszemu Sercu, ale nie mogło być inaczej, skoro całym sobą pokazał, że »trzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał«. Tej właśnie radości kapłańskiej wam życzę i o nią się modlę. Niech Matka Boża Kalwaryjska, która nas tutaj przygarnia z czułością, jako Matka i Wychowawczyni Powołań Kapłańskich i zakonnych, Matka i Opiekunka Kapłanów, wyprasza i strzeże w waszych sercach daru radosnego kapłaństwa” – podkreślił ks. bp Robert Chrząszcz.

Po liturgii o. Teofil Czarniak OFM, minister prowincjalny, podziękował wszystkim za udział w uroczystości i wsparcie oraz ogłosił, w których klasztorach neoprezbietrzy będą pełnić swoją posługę. O. Paweł Nycko OFM i o. Tobiasz Strzelecki OFM w Leżajsku, o. Leoncjusz Karpeta OFM w Warszawie, o. Waldemar Jagieła OFM na misjach w Botswanie oraz o. Natalis Stube OFM w Szkołach Bernardyńskich w Łodzi.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM Biuro Prasowe Sanktuarium

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl