fot. twitter.com/Sankt_Kalwaria

Kalwaryjskie uroczystości Wielkiego Tygodnia bez wiernych; będą online

Z uwagi na bezpieczeństwo w dobie epidemii koronawirusa obchody Wielkiego Tygodnia z Misteriami Męki Pańskiej w sanktuarium kalwaryjskim odbędą się bez udziału wiernych. Będą transmitowane w internecie – podali Bernardyni. Nie wolno wychodzić na Dróżki.

Misterium Męki Pańskiej rokrocznie gromadziło dziesiątki tysięcy wiernych.

Rzecznik kalwaryjskiego sanktuarium o. Tarsycjusz Bukowski OFM podkreślił, że podczas Triduum Paschalnego wszystkie celebracje liturgiczne i nabożeństwa będą odbywały się w bazylice bez udziału wiernych.

„Będą transmitowane na żywo przez kamery internetowe. Zachęcamy do uczestnictwa online i łączenia się w modlitwie w swoich domach” – powiedział.

Bernardyn dodał, że zgodnie z rozporządzeniem państwowym obowiązuje zakaz przebywania na terenach zielonych pełniących funkcje publiczne.

„Zapis ten dotyczy także Dróżek Kalwaryjskich, które są parkiem pielgrzymkowym” – podkreślił.

Kaplica cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej będzie dostępna na modlitwę od godz. 6.00 do godz. 17.00, z zastrzeżeniem, że jednocześnie nie może przebywać w niej więcej niż pięć osób.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM poinformował w sobotę o porządku celebracji liturgicznych i nabożeństw w Wielkim Tygodniu.

W Niedzielę Palmową Msze św. odprawione zostaną o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 i 19.00. Po Eucharystii o godz. 11.00 odprawione zostaną Gorzkie Żale, a po 13.00 – Droga Krzyżowa. Różaniec i Apel Maryjny odbędą się o godz. 20.30.

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy Msze św. odprawiane będą o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.00 i 19.00. W Godzinę Miłosierdzia (godz. 15.00) odprawiona zostanie Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 18.30 – Gorzkie Żale. Różaniec i Apel Maryjny odbędą się o godz. 20.30.

„Na Mszy św. o godz. 19.00 będą głoszone nauki rekolekcyjne. Zachęcamy do udziału za pośrednictwem kamer internetowych” – powiedział rzecznik sanktuarium.

W Wielki Czwartek o godz. 6.00 nastąpi odsłonięcie cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej. Dwie godziny później odprawiona zostanie Jutrznia i nastąpi poświęcenie „Wieczerzy Pańskiej”.

„Tradycyjnie poświęcone opłatki będzie można zabrać po ustaniu epidemii” – zaznaczył o. Tarsycjusz Bukowski OFM. O godz. 15.00 w Godzinę Miłosierdzia odprawiona zostanie Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Dzień zwieńczy o godz. 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej oraz Gorzkie Żale.

Wielki Piątek rozpocznie o godz. 6.00 odsłonięcie cudownego obrazu NMP Kalwaryjskiej i o godz. 8.00 Jutrznia.

„O godz. 10.00 Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w bazylice pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie ona transmitowana na antenie TVP3” – powiedział o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

O godz. 15.00 rozpocznie się nowenna przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Dwie godziny później odprawiona zostanie Liturgia Męki Pańskiej. Po niej, do godz. 21.00, nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

„Urządzony on zostanie w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej” – dodał o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

W Wielką Sobotę od godz. 6.00 do godz. 15.00 adorowany będzie Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. O godz. 8.00 odprawiona zostanie Jutrznia, a o godz. 15.00 nowenna przed Świętem Bożego Miłosierdzia i Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18.00 odbędzie się wigilia paschalna.

W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00 odprawiona zostanie rezurekcja. Kolejne msze św. o godz.: 9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 i 19.00.

„Udział wiernych regulują zarządzenia państwowe” – wyjaśnił o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

Kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej rokrocznie gromadzi dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja ich organizowania sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Z biegiem czasu zostały rozszerzone. Obecnie inauguruje je misterium pokazujące tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Wieńczą je uroczystości Wielkiego Piątku.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego i pasyjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem Bernardynów, którzy do dziś opiekują się sanktuarium, wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

PAP

drukuj