Uniwersytet Papieski Jana Pawła II pielgrzymował do Kalwarii

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pielgrzymowali dziś do Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tegoroczną pielgrzymkę rozpoczął wykład dr hab. Joanny Mysony Byrskiej, pt. „Konsumpcjonizm jako błąd mentalny”.

Przed południem została odprawiona Msza św., której przewodniczył rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak. Homilię wygłosi o. dr Janusz Urban CSsR, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów.

Pielgrzymi uczestniczyli także we wspólnej Drodze Krzyżowej na kalwaryjskich dróżkach.

Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – w tym roku pielgrzymi dziękowali za beatyfikację św. Jana Pawła II – patrona uniwersytetu, a także prosili o potrzebne łaski w nadchodzącym roku akademickim i dziękowali za poprzedni.

Ideą tej pielgrzymki jest chodzenie śladami św. Jana Pawła II, który jest patronem i opiekunem duchowym Uniwersytetu – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego JP II.

– Dzisiaj po śladach św. Jana Pawła II idą jego duchowi synowie, czyli studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i cała społeczność uniwersytecka. Jan Paweł II jeszcze jako arcybiskup krakowski wielokrotnie podróżował do tego sanktuarium i sam kiedyś powiedział, że wiele problemów tam u stóp Matki Bożej zostało rozwiązanych. Dzisiaj pielgrzymuje tam społeczność akademicka, która liczy ok. 4 tys. Są to klerycy, świeccy i siostry zakonne – powiedział ks. prof. Jan Machniak.   

Główną intencją pielgrzymowania było dziękczynienie za kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II. Jednocześnie społeczność akademicka prosiła o to, aby poprzez pogłębianie wiedzy mogła zbliżyć się wewnętrznie do Boga – dodaje ks. prof. Machniak.

– Studiowanie na uczelni papieskiej takich przedmiotów jak teologia czy filozofia ma być jednocześnie formą zbliżenia się studenta do Boga. Po to pogłębiamy wiedzę w różnych dziedzinach, aby być bliżej Tego, który jest samą mądrością – dodał ks. Profesor.

RIRM

drukuj