By Piotr Osada - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10179643

20 lat sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej świętuje 20-lecie obecności na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Główne uroczystości jubileuszowe miały miejsce we wtorek. W kalwaryjskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej sprawowana była Msza święta dziękczynna.

– Szczególnie chcemy Panu Bogu dziękować dzisiaj za to, że tym dziedzictwem jest także dobro duchowe, które tu przez wieki gromadzi się w pielgrzymach, przybywających na to święte miejsce – mówił na początku Eucharystii o. Konrad Cholewa, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W homilii ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita krakowski podkreślał, że  wpisanie zespołu klasztornego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wskazuje na to, że pod szczególną opieką znalazły się nie tylko dobra materialne tutaj istniejące ale, także dzieje, które obejmują dzieje ludzi wierzących. [czytaj więcej] 

– Tworzących to święte miejsce, przybywających tutaj w pielgrzymkach, od tylu już wieków modlących się tutaj, u stóp Matki Bożej, ale także przemierzających dróżki Chrystusa i Przenajświętszej Jego Matki. Wielkie dziedzictwo Ducha, które jest dziedzictwem ludzkości, które jest przede wszystkim dziedzictwem wiary – wskazał ks. abp Marek Jędraszewski.

Kalwaria na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisana została 1 grudnia 1999 roku.

TV Trwam News

drukuj