fot. TV Trwam

Niedziela Palmowa zainaugurowała Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy zainaugurował w Niedzielę Palmową Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. To tradycja, która sięga początków XVII w., gdy powstał tam klasztor ojców bernardynów.

Zasadnicza cześć misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. W rolę historycznych postaci sprzed dwóch tysięcy lat wcielają się klerycy z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego i świeccy. Co roku w uroczystościach licznie uczestniczą wierni.

W niedzielę zgromadzonych na Kalwaryjskiej Górze powitał o. Konrad Cholewa OFM, kustosz tamtejszego sanktuarium.

– Przez 40 dni przygotowywaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. Dziś gromadzimy się na Kalwaryjskiej Górze, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód Misterium Paschalnego. W imieniu ojców i braci bernardynów, stróżów tego świętego miejsca, witam was siostry i bracia i cieszę się obecnością każdego i każdej z was – akcentował o. Konrad Cholewa OFM.

W Wielkim Tygodniu kalwaryjskie sanktuarium odwiedza prawie 150 tys. wiernych. Najwięcej spośród nich modli się w Wielki Piątek. W tym dniu aktorzy będą odgrywali sceny męki Zbawiciela.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce.

RIRM/TV Trwam News

drukuj