Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej rzesze wiernych przyglądały się scenom tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni, które zainaugurowały w Niedzielę Palmową.

W rolę Chrystusa, który na grzbiecie osiłka wjechał na szczyt wzniesienia obok bazyliki Matki Bożej Anielskiej, wcielił się brat Terencjan z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Podczas misteriów bazylika symbolizuje świątynię jerozolimską. Zbawicielowi towarzyszyli apostołowie. Ich role odegrali przewodnicy kalwaryjscy. Wszyscy przeszli między tysiącami wiernych, którzy dzierżyli w dłoniach palmy.

Przy sanktuarium wierni ujrzeli ewangeliczne sceny wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej. Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest prologiem misterium pasyjnego, którego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Aktorzy zaprezentują wówczas sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza.

W Wielki Czwartek uroczystości zainauguruje obmycie przez Chrystusa nóg apostołom. Później, w procesji dróżkami kalwaryjskimi, wierni podążą za Jezusem i apostołami na Ostatnią Wieczerzę. Zobaczą modlitwę w ogrodzie oliwnym, scenę pojmania Jezusa, a także przesłuchania przed Najwyższą Radą.

W Wielki Piątek aktorzy będą odgrywali sceny męki Zbawiciela. Rano przejdzie procesja Drogi Krzyżowej, a słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale z końcem XVII w. rozszerzone zostały o Wielki Czwartek.

PAP/RIRM

drukuj