fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia

Przeżywamy dziś Niedzielę Meki Pańskiej, czyli Niedzielę Palmową, która uroczyście rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Mszy świętej w Bazylice św. Piotra w Watykanie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.

Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna ostatni tydzień Wielkiego Postu. To dzień, który upamiętnia moment wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Tego dnia przynosimy do kościoła palmy – symbol odradzającego się życia.

W Watykanie drugi rok z rzędu z powodu pandemii Msza św. nie odbyła się na Placu Świętego Piotra, ale w bazylice udekorowanej palmami i gałązkami oliwnymi.

W homilii Ojciec Święty Franciszek zachęcał wiernych, by w Wielkim Tygodniu wznieśli swoje spojrzenie na Krzyż, aby otrzymać łaskę zdumienia. Bez zdumienia życie chrześcijańskie staje się szarością.

– Jezus wstępuje na Krzyż, aby zstąpić w nasze cierpienie. Doświadcza naszych najgorszych nastrojów: klęski, odrzucenia przez wszystkich, zdrady przez tych, którzy Go kochają, a nawet opuszczenia przez Boga. Jego miłość przybliża się do naszych ułomności, dociera tam, gdzie wstydzimy się najbardziej. Teraz wiemy, że nie jesteśmy sami. Bóg jest z nami w każdej ranie, w każdym lęku. Żadne zło, żaden grzech nie ma ostatniego słowa – zaznaczył papież Franciszek.

Na zakończenie Mszy świętej Biskup Rzymu odmówił modlitwę Anioł Pański. W rozważaniu poprzedzającym modlitwę Ojciec Święty mówił, byśmy nie przechodzili obojętnie wobec ludzi przeżywających trudności.

– Na codziennej Drodze Krzyżowej napotykamy twarze wielu braci i sióstr przeżywających trudności. Pozwólmy, aby nasze serca zostały poruszone do współczucia i zbliżmy się do nich. W danej chwili, podobnie jak Cyrenejczyk, możemy myśleć: „Dlaczego właśnie ja?”, ale później odkryjemy dar, który przypadł nam bez naszej zasługi – powiedział papież Franciszek.

W Niedzielę Palmową Kościół od ponad 30 lat przeżywał Światowy Dzień Młodzieży. To święto młodych na szczeblu diecezjalnym. Od tego roku, zgodnie z decyzją papieża Franciszka, został on przesunięty na kończącą rok liturgiczny w Kościele uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl