fot. PAP/Adam Warżawa

Ingres ks. abp. Tadeusza Wojdy do Archikatedry Oliwskiej w Gdańsku

W Niedzielę Palmową odbył się ingres nowego metropolity gdańskiego, ks. abp. Tadeusza Wojdy do Archikatedry Oliwskiej.

Ks. abp Tadeusz Wojda blisko cztery lata kierował archidiecezją białostocką. Decyzją Ojca Świętego z Białegostoku teraz przeniósł się do Gdańska.

– Zwalniając Cię z więzi z Kościołem białostockim, mianujemy Ciebie arcybiskupem, metropolitą gdańskim – brzmi fragment bulli podpisanej przez Ojca Świętego Franciszka.

Jej treść odczytał biskup pomocniczy gdański, ks. bp Zbigniew Zieliński. W Niedzielę Palmową nowy metropolita uroczyście stanął na czele archidiecezji.

Pastorał, który jest symbolem opieki nad Kościołem gdańskim, ks. abp Tadeusz Wojda otrzymał z rąk dotychczasowego administratora archidiecezji, ks. bp. Jacka Jezierskiego.

– Drogi ks. abp. Tadeuszu, z ogromną radością przyjmujemy Cię jako naszego pasterza – podkreślił biskup pomocniczy gdański, ks. bp Wiesław Szlachetka.

Ingres do Archikatedry Oliwskiej ks. abp. Tadeusza Wojdy odbywa się w dniach, w których Kościół gromadzi się wokół Krzyża Jezusa. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jako wierni będziemy towarzyszyć Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu.

Nie ma Chrystusa bez Krzyża – mówił nowy metropolita gdański.

– Krzyż pozwala nam odnaleźć nasze miejsce przy Chrystusie i w Nim odnowić całe nasze życie – podkreślił ks. abp Tadeusz Wojda.

Krzyż pokazuje jak wielka jest miłość Boga. Ta miłość, której człowiek tak bardzo potrzebuje – tłumaczył ks. abp Tadeusz Wojda.

– Tej właśnie miłości Chrystus czyni nas ambasadorami w dzisiejszym świecie. Ufa, że jej nie zmarnujemy, ale zaniesiemy ją innym, zwłaszcza tym, którzy jej jeszcze nie znają – powiedział nowy metropolita gdański.

Ambasadorami wyjątkowej miłości Boga do człowieka mają być także pasterze. Wierni chcą widzieć dzieła Jezusa, patrząc na tych, którym powierzony został Kościół.

– Konstytucje mówią – niech biskup kocha świeckich, jak swoje dzieci; niech ich pielęgnuje i ogrzewa w gorącej miłości, jak kwoka jaja, aby się wykluły z nich pisklęta – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

W liście skierowanym do metropolity gdańskiego prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę na potrzebę rozmowy i współpracy między pasterzami Kościoła, władzą polityczną i obywatelami.

– Ufam, że udana współpraca Ekscelencji z duchowieństwem, zakonami oraz wiernymi świeckimi, otworzy nowy pomyślny rozdział w historii archidiecezji i metropolii gdańskiej – wskazał w liście prezydent Andrzej Duda.

Mottem nowego metropolity gdańskiego są słowa: „Aby była głoszona Ewangelia”.

 

TV Trwam News

drukuj