fot. episkopat.pl

Komunikat ks. abp. T. Wojdy ws. Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym – 28 października

Tragiczna sytuacja, w jakiej znajdują się katolicy w Pakistanie, motywuje prośbę o pamięć w naszych modlitwach oraz, o ile to możliwe, o wsparcie materialne – napisał ks. abp Tadeusz Wojda, przewodniczący sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w komunikacie na X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku, zgodnie z decyzją 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, w Polsce będziemy go obchodzić w niedzielę, 28 października. 

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany na całym świecie przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jak podkreślił ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki i przewodniczący Sekcji Polskiej Stowarzyszenia, jest to inicjatywa, którą wspiera Ojciec Święty Franciszek i Konferencja Episkopatu Polski.

„Tym razem chcemy objąć naszą modlitwą i pomocą materialną chrześcijan w Pakistanie” – napisał w komunikacie na ten dzień ks. abp Tadeusz Wojda.

Podkreślił, że kraj ten jest doświadczany głębokimi podziałami etnicznymi i religijnymi.

„Na 200 mln mieszkańców Pakistanu tylko 1,3 mln to katolicy, co stanowi 0,65 proc. miejscowej ludności. Ponad 96 proc. mieszkańców to muzułmanie” – zauważył ksiądz arcybiskup.

Przewodniczący sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił uwagę na postępującą dyskryminację chrześcijan i innych niż islam religii mimo zagwarantowanej konstytucyjnie wolności religijnej.

„Często w kościołach Msze święte są odprawiane przy drzwiach zamkniętych. Misjonarze mają coraz większe problemy ze swobodnym poruszaniem się po kraju i z uzyskaniem wiz. Niejednokrotnie Kościoły i szkoły katolickie są ogradzane wysokimi murami i strzeżone przez strażników ze względów bezpieczeństwa. Kobiety wchodzące w związki małżeńskie z muzułmanami zmusza się do przejścia na islam. Często dla chrześcijan dostępne są tylko mało płatne miejsca pracy, co bardzo utrudnia utrzymanie rodzin” – czytamy w komunikacie.

Ks. abp Tadeusz Wojda. zwrócił się z prośbą o modlitwę w intencji prześladowanych i pomoc materialną.

„Bóg zapłać za modlitwę i za każdą pomoc materialną dla prześladowanych za wiarę naszych braci i sióstr w Pakistanie” – napisał.

Pełna treść komunikatu [zobacz]

BP KEP/RIRM

drukuj