fot. PAP/EPA

Trwa pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Grecji

20 lat po historycznej pielgrzymce św. Jana Pawła II, który dokonał przełomu w relacjach z miejscowym Kościołem Prawosławnym, Ojciec Święty Franciszek przybył do Grecji. Pozostanie tu do poniedziałku.

Grecja, to kolejny punkt wizyty apostolskiej Ojca Świętego Franciszka. Po powitaniu na ateńskim lotnisku Papież udał się do Pałacu Prezydenckiego. Tam spotkał się z władzami kraju, społeczeństwem i korpusem dyplomatycznym. W swoich pierwszych słowach po przylocie Papież zauważył z niepokojem, że demokracja, której kolebką jest Grecja, podupada – i to nie tylko na kontynencie europejskim.

Jesteśmy dziś świadkami odwrotu od demokracji – i to nie tylko w Europie. Demokracja wymaga uczestnictwa i zaangażowania wszystkich, a co za tym idzie – ciężkiej pracy i cierpliwości – podkreślił Ojciec Święty.  

 

Wśród wyzwań wymagających współpracy Ojciec Święty wymienił: klimat, pandemię, wspólny rynek, kryzys migracyjny, a także rozprzestrzeniające się ubóstwo.

– W wielu społeczeństwach konsumpcjonizm, znużenie i niezadowolenie prowadzą do swego rodzaju demokratycznego sceptycyzmu. Istnieje również sceptycyzm wobec demokracji, spowodowany oddaleniem instytucji, obawą przed utratą tożsamości i biurokracją – zwrócił uwagę Papież.

Receptą na ten stan – jak dodał Papież – jest dobra polityka, ukierunkowana na dobro wspólne i na sprawiedliwość społeczną.

Ojciec Święty spotkał się z Hieronimem II, zwierzchnikiem Greckiego Kościoła Prawosławnego. Kolejnym punktem papieskiej wizyty w Atenach było spotkanie z greckim duchowieństwem w katedrze pw. św. Dionizego.

– Drodzy moi, serdecznie życzę Wam, abyście głosili dobrą nowinę tutaj, w waszym historycznym laboratorium wiary. I abyście czynili to z dwoma bardzo ważnymi postawami: z ufnością i akceptacją. Abyście zasmakowali Ewangelii, jako doświadczenia radości i braterstwa. Będę zawsze o was z miłością pamiętał na modlitwie. I  proszę was, nie zapominajcie również modlić się za mnie. Niech Bóg Was błogosławi – mówił papież Franciszek.                                                                                                                                       

Podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka do Grecji zakończy się w poniedziałek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl