Papież Franciszek: W walce z mafią konieczne przeciwdziałanie korupcji

Papież Franciszek podczas spotkania z komisją włoskiego parlamentu do walki z mafią w czwartek w Watykanie przestrzegał przed „wypaczoną polityką” i apelował o zdecydowane zwalczanie korupcji jako „żyznego gruntu” dla przestępczości zorganizowanej.

W przemówieniu papież oddał hołd wszystkim ofiarom mafii. Wymienił trzech zamordowanych na Sycylii sędziów: Rosario Livatino, Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino.

Następnie powiedział, że przygotowując się do tego spotkania, przypomniał sobie słowa Jezusa z Ewangelii świętego Marka: „Z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”.

„Punktem wyjścia pozostaje zawsze serce człowieka, jego relacje, jego przywiązanie. Nigdy nie dość czujności nad tą otchłanią, gdzie człowiek wystawiony jest na pokusy oportunizmu, oszustwa i podstępu” – oświadczył Franciszek.

Przestrzegł przed polityką „wypaczoną i ulegającą stronniczym interesom oraz niejasnym porozumieniom”. To, jak dodał, „tłamsi głos sumienia” i prowadzi do banalizacji zła oraz mylenia prawdy z kłamstwem.

Priorytetem autentycznej polityki musi być walka z mafiami, które “kradną dobro wspólne, odbierają nadzieję i godność” – apelował papież. Za decydujące uznał sprzeciwianie się na wszelki możliwy sposób korupcji, stanowiącej „żyzny grunt, na którym mafie zakorzeniają się i rozwijają”.

„Walka z mafiami oznacza nie tylko tłumienie, oznacza także uzdrawianie, przemianę i budowę” – wskazywał Franciszek.

Działania te, oświadczył, należy prowadzić na poziomie politycznym poprzez zapewnianie większej sprawiedliwości społecznej, bo – jak zauważył – „mafie przedstawiają się jako alternatywny system tam, gdzie brakuje praw i szans”, czyli pracy, domu, edukacji, opieki zdrowotnej.

Drugi poziom walki z przestępczością zorganizowaną musi zdaniem papieża mieć charakter ekonomiczny i polegać na likwidacji mechanizmów prowadzących do nierówności i ubóstwa.

„Dzisiaj nie możemy już mówić o walce z mafiami bez podnoszenia ogromnego problemu finansów, górujących nad regułami demokratycznymi, co sprawia, że kryminaliści inwestują i pomnażają olbrzymie zyski uzyskane z handlu narkotykami, bronią, ludźmi, z likwidacji toksycznych odpadów, wpływania na przetargi na wielkie roboty, z hazardu, haraczy” – powiedział papież.

Mówił o potrzebie “nowej obywatelskiej świadomości”, która “jako jedyna może doprowadzić do prawdziwego uwolnienia się od mafii”.

Franciszek wyraził przekonanie, że Włochy mogą być dumne ze swego prawodawstwa dotyczącego zwalczania przestępczości zorganizowanej.

„Dobra skonfiskowane mafii i przekształcone na cele społeczne stanowią autentyczne szkoły życia” – ocenił.

Papież wzywał do ochrony świadków koronnych, którzy – jak przypomniał – narażają się na wielkie ryzyko.

Zaznaczył też, że „należy znaleźć sposób, aby osoba oczyszczona, ale należąca do rodziny mafijnej czy takiego środowiska, wyszła z niego bez zemsty i odwetu”. Mówił o kobietach, które starają się opuścić to otoczenie, by zapewnić przyszłość swym dzieciom.

Było to pierwsze spotkanie papieża z komisją do walki z mafią. Komisja ta jest uważana za jedną z najważniejszych w parlamencie Włoch.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl